banner461

NESO genel kurulunda hizmet aracı tartışması

Nevşehir'in en fazla üyeye sahip esnaf odası mahiyetindeki esnaf ve sanatkarlar odası başkanlığında genel kurul Kapadokya kültür ve sanat merkezinde yapılıyor.  

banner15
NESO genel kurulunda hizmet aracı tartışması
15 Ocak 2022 Cumartesi 12:53

banner517
banner134

Nevşehir'in en fazla üyeye sahip esnaf odası mahiyetindeki esnaf ve sanatkarlar odası başkanlığında genel kurul Kapadokya kültür ve sanat merkezinde yapılıyor.  

Oda başkanı Mehmet Ergin ve kendisinden bir önceki dönem oda başkanlığı görevinde bulunan Nafiz Çalışkaner'in çift liste halinde katıldığı genel kurula Esnaf Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Düzgün, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdoğan Korkutmaz, Marangozlar ve Karoserciler Odası Başkanı Ramazan Vedat Korkmaz, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Yusuf İbiş, Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Nevşehir Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Cengiz Gülen ve çok sayıda oda üyesi esnaf katıldılar.  

Birlik Başkanı Pınarbaşı'nın divan kurulu başkanlığına seçilmesinin ardından yönetim, denetim kurulları raporları ibraza sunularak, çoğunluk tarafından ibraz edildi.  

Odanın tahmini bütçesinin ve çalışma raporlarının da ibraz edilmesiyle devam eden genel kurulda Oda başkanlığına ait hizmet aracının satılması ve bunun içinde genel kuruldan onay istenmesi tartışmaya neden oldu.  

2014 -2018 Yılları arasında oda başkanlığını yapan ve yeni dönemde de başkanlığa aday olan Nafiz Çalışkaner, İş-Kur ile yapılan anlaşma doğrultusunda açılan kurslardan elde edilen gelirlerle alınan oda hizmet aracının satılmasına karşı olduklarını söyledi. 2018 yılı fiyatlarına göre 30 bin TL değerindeki aracın yönetim kurulu kararı ile satılmasına karar verilmesine karşı olduklarını ifade etti. Çalışkaner, "Bir önerim var. Sizin genel kurul olarak vermediğiniz bir yetkiyi keyfi olarak uygulamasınlar. Oda olarak alıp, satalım ancak bu keyfiyetle yapılmasın. Kalksın ben bir hata yaptım desin özür dilesin. Bizde genel kurulda oy verelim" diye konuştu.  

Çalışkaner'in bu açıklamalarına karşın kürsüye gelen Esnaf ve sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ergin, "Odayı teslim aldığımız günkü ile bugünkü halini biz üyelerimize tek tek izah ediyoruz. Devir aldığımızda kasasında parası olmayan, SGK'ya, önüne gelene borcu olan bir odayı 2 personelden 4 personele çıkardık. Ve kasasında şu an 200 bin TL parası olan bir oda haline getirdik. Kimseye de borcumuz yok. Seçimimiz hayırlara vesile olsun" ifadelerinde bulundu. 

Bu konuşmaların ardından söz konusu araç satışı genel kurulun kararıyla kabul edildi.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.