banner461

Nevşehir'de ecdat yadigarı camii ve çeşmesi onarım bekliyor

Nevşehir'deki Tarihi Orta Bekdik Camii restorasyon yapılarak, ibadete açılması bekleniyor.

banner15
Nevşehir'de ecdat yadigarı camii ve çeşmesi onarım bekliyor
01 Eylül 2022 Perşembe 11:05

banner517
banner134

Nevşehir'in eski yerleşim yerlerinden Bekdik Mahallesi'nde yer alan Orta Bekdik Camii ve Çeşmesi, büyüklüğü, kitabesi ve tarihi kimliğiyle dikkat çekiyor.

FİB Haber Merkezi olarak geçtiğimiz günlerde gittiğimizde karşılaştığımız görüntüler içimizi sızlattı.

Nevşehir deki tarihi Orta Bekdik Camii Kale Kentsel dönüşüm sürecinde çevredeki evler yıkılması ile 9 yıldır ibadete kapalı olan camii, şuanda yeni yapılan 135 TOKİ konutlarının ortasında, restorasyon edilerek yeniden ibadete açılması bekleniyor.

Osmanlı döneminde yapılmış tarihi camilerimizden Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan tarihi Nevşehir Orta Bekdik Camii, 2013 yılında Kale Kentsel Dönüşüm sürecinde çevredeki evler yıkılınca, camii ibadete kapatıldı yaklaşık 9 yıldır kapalı olan camii şuanda adeta kaderine terkedilmiş, bakıma muhtaç durumda camları kırılmış, iç kısımda tavandan döküntülerin yaşandığı görülmektedir.

Nevşehir Kale Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Ocak 2022 yılında eski Orta Bekdik Mahallesi, Gazi ilkokulu çevresinde yaklaşık 35 bin metrekare alan içerisine yapılan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Nevşehir Kalesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında 135 konut, 18 dükkan, 1 adet sağlık ocağı temeli atıldı. Hızla yükselen konutların arasında kalan tarihi “Orta Bekdik Camii ve cami önündeki Padişah 3. Ahmed Saltan Döneminde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan Tarihi Çeşme” biran önce restorasyon edilerek yapımı hızla tamamlanan TOKi konutların da yaşayacak olan halkımızın, ibadetine açılması beklenmektedir.

İşte tarihi Orta Bekdik Camii ve çeşmesinden görüntüler...

Nevşehir'in tarihi Orta Bekdik Camii ve çeşmesi

Nevşehir’in merkezinde Orta Bekdik Mahallesinde, Tüfekçibaşı sokağı başlangıcında yer alan ve bugünde kullanılan camii, güney ve batıdan konutlarla kuşatılmıştır.

Doğu ve kuzeyinden yol geçen yapı, bir avlu içerisine yerleştirilmiştir.

Avlusunda küçük bir hazirenin yer aldığı caminin kuzeyine dört sütunla biçimlenen düz tavanlı bir son cemaat yeri eklenmiştir. Son cemaat yerinin doğusunda yer alan basık kemerli bir kapı ile camiye girilir.

Kapı üzerinde yer alan altı satırlık Osmanlıca kitabe H.1296 tarihini vermektedir. Harim bölümü tek paye üzerine doğu batı doğrultusunda atılan kemerlerle mihrap duvarına paralel iki sahına ayrılmıştır.

Beş takviye kemeri ile desteklenmiş sivri tonoz örtülü bu sahınlara doğu ve batıdan birer pencere açılmaktadır. Harimin kuzeyine ahşap kadınlar mahfilinin yerleştirildiği caminin minberi taştandır.

Caminin hemen batısında son cemaat yerinden dikdörtgen biçimli bir kapı ile girilen, kuzey güney doğrultusunda dikdörtgen planlı ve aynı doğrultuda sivri tonoz örtülü daha önceleri kadınların namaz kıldığı ikinci bir ibadet mekanı yer almaktadır.

Kırma çatı ile örtülü yapının dört sütunla biçimlenen baldaken tarzdaki özgün köşk minaresi eski haliyle korunmuş Selçuklu minareler tarzında ve yuvarlak ve kulesiz ve yeni minaresi yapıdan bağımsız olarak avlunun kuzeybatı köşesine yerleştirilmiştir.

Kaynak : https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/nevsehir/kulturenvanteri/orta-bektk-cam

Nevşehir Orta Bekdik Camii Çeşmesi

Bekdik Mahallesinde Bekdik Camii önündeki bir evin duvarında yer almaktadır. Cami karşısında , çeşmenin orijinal kitabesi hala üzerinde yer almaktadır.

Çeşme kitabesinde Şair Asım, şöyle seslenmektedir:

Şahinşah - ı cihan Sultan Ahmet Han adil kim,

Müebbettir umurunda canab'ı hak tealadan

O kani mehremet deryayi Rafet kim anın lütfin

Cihanda görmemiş ademmi var ala ve ednadan

Huda zati hümayünümun tahaşrederek kılsın

Seriri saltanatta fari ve asude adaden

Zamanımızda Cihan mamurdur alem bütün mesrur

Veziri azam Damat İbrahim Paşa'dan

Nice memnun olmaz bir vezirin cümle alem kim

Dua olmak ola maksudu ancak halk dünyadan

Olup tevfikin yezdaniye mahzar bayru hadisi

Anın her yerde efzundur kerci haddü ahşandan

Hususa maksatı resi olan Nevşehir dilcunun

Ahalisini seyirtikte abı ruhbaşadan

Nida edüp dedim dilteşnegane asıma tarih

İçin su, çeşmei balayı İbrahim Paşa'dan .

( Asım 1140 )

Kaynak : Fahri Çerçi - Damat İbrahim Paşa ve Nevşehir 1998

Derleyen : FİB HABER – Nevşehir


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.