banner461

Nevşehir'de esnaf camına 'Şiddetin bahanesi yoktur' afişi astı

Nevşehir'de bazı esnaflar cama astıkları afişlerle 'kadına şiddete karşı' farkındalık oluşturdu.

banner15
Nevşehir'de esnaf camına 'Şiddetin bahanesi yoktur' afişi astı
26 Kasım 2022 Cumartesi 17:10

banner134

Nevşehir'de faaliyet gösteren bazı esnaflar ‘’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü’’ kapsamında kadınlara destek verdi.

Bu konuda duyarlılık gösteren Nevşehir berber esnaflarından Erkek Kuaförü işletmecisi Eyyüp Aksoy, camına astığı 'Şiddetin bahanesi yoktur' yazılı afişle 'kadına şiddete karşı' farkındalık oluşturdu.

Nevşehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sema Yurtbilir Yavuz farkındalık oluşturmak adına esnaflar, görüşerek yürüttükleri projeye onay veren esnafın iş yerlerine  afişleri astıklarını anlattı. Nevşehir'de esnaflarımızın kadına şiddete karşı duruşunu göstermek ve projeyle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Yavuz, "Bizlere destek verenlere teşekkür ederiz. Umut ediyorum ki bütün kadınlar sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirir" dedi. 

Duyarlı Nevşehir esnafına teşekkür ...

Nevşehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Sema Yurtbilir Yavuz yaptığı açıklamasında; "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü tüm dünyada kadınların şiddetsiz bir yaşam için verdikleri mücadelenin adı olmuştur. Böylesine anlamlı bir günde bir erkek kuaförünün, erkek egemen bir alanda kadına yönelik şiddete karşı duruş sergileyen afişimizi kullanması bizi onurlandırmıştır.

Kadına yönelik şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için topyekün bir mücadele gereklidir. Duyarlılığından ve farkındalık bilincinden dolayı Eyüp Erkek Kuaförünü tebrik ediyorum. Şiddetsiz bir yaşam için bütün halkımızı da aynı duyarlılığı sergilemeye davet ediyorum" dedi.

İŞTE NEVŞEHİR BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU 25 KASIM BASIN AÇIKLAMASI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü, kadınların özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için verdiği mücadelenin somutlaşmış halidir.

Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için öncelikle kadın ve erkek arasındaki tarihsel eşitsizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Kastettiğimiz eşitlik talebi, fiziksel anlamda aynı olmak değildir. Haklar ve bu haklara ulaşabilmek açısından eşit olmak, cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğramamak demektir.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 6284 Sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Hakkındaki Kanun ve imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler başta olmak üzere, kadın haklarını güvence altına alan mevzuatın devletin her bir organı tarafından eksiksiz uygulanması, uygulamanın denetlenmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı, eşitsizliği ortadan kaldıran politikalar üretilmesi, kadına yönelik şiddet suçlarında etkin ve caydırıcı cezalar verilerek bu cezaların infazının eksiksiz tamamlanması önem arz etmektedir.

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi de olan Nevşehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da ırk, renk, inanç, felsefi düşünce, mültecilik ve sair hiçbir ayrım gözetmeksizin kadınların haklarını savunmaya devam edecektir.

NEVŞEHİR BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI

Av. Sema YURTBİLİR YAVUZ


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.