banner461

Nevşehir'de ''Şehirler ve Kültürler - Yörelerimiz'' Projesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve koordinasyon Müdürlüğü Tarafından Toplumun değişik kesimlerindeki gençlerimize yönelik çok sayıda proje yürütülmektedir.

banner15
Nevşehir'de ''Şehirler ve Kültürler - Yörelerimiz'' Projesi
05 Ekim 2017 Perşembe 14:07

banner517
banner134
Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve koordinasyon Müdürlüğü Tarafından Toplumun değişik kesimlerindeki gençlerimize yönelik çok sayıda proje yürütülmektedir. Sanayide çalışan çıraklardan kırsal kesimlerde yaşayan dezavantajlı gençlere, köy okullarında gören çocuklardan sevgi evlerinde kalanlara, ceza ve infaz kurumlarındaki gençlerden ülkemizin her köşesindeki gençlerimize kadar geniş bir yelpazede uygulamaya konulan ulusal ve uluslararası projelerle bugüne kadar yüzbinlerce gencimize ulaşılmıştır. Her geçen yıl başta dezavantajlı gençlerimiz olmak üzere daha fazla sayıda gencimize ulaşmak için çalışmalara devam edilmektedir. Yine bakanlığımızın diğer birimleri vasıtasıyla başta gençlik merkezleri ve gençlik kampları olmak üzere değişik projelerle gençlerimize ulaşılmaktadır.
 
Uygulamaya konulan projelerle, gençlerimize ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini daha yakından tanıtmak, milli ve manevi değerleri benimsetmek, vizyonlarını ve merhamet duygularını geliştirmek, moral ve motivasyon durumlarını üst seviyelere taşımak, yurtdışında yaşayan gençlerimizin belleklerini tazelemek, ülkelerini daha yakından tanımalarını sağlayarak aidiyet duygularını geliştirmek hedef olarak belirlenmiştir.
 
Genel Müdürlüğümüzce, gençlerin sosyal hayata daha aktifkatılımının sağlanması, uluslararası alanda akranlarıyla rekabet edebilir nitelikte yetişmesi, dezavantajlı gençlerin desteklenmesi amaçları doğrultusunda başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere gençlik alanındaki paydaşlar tarafından sunulan gençlik ve spor projelerine de destek verilmektedir. Kültür ve sannattan eğitime inovasyondan mesleki eğitime, gönüllülükten hareketliliğe çok geniş bir yelpazeye hitap eden  gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1.900 projeye 170 milyon TL destek verilmiştir. Projeden yaklaşık 1 milyon gencimiz faydalanmıştır.
 
İlinizde uygulamaya konulan, Gençlik ve Spor Bakanlığı proje koordinasyon Genel Müdürlüğü'nce 2015 yılından bu yana yürütülen şehirler ve kültürler- Yörelerimiz projesi ile; gençlerin yaşadığı ili veya koşu illeri görme fırsatı elde edemeyen, gençlik faaliyetlerine katılamayan, kırsalda dezavantajlı gençler, okul veya sınıf birincileri, ailesinin geliri aylık 2000 TL'nin altında olanlar, yetim ve öksüzler, şehit ve gazi yakınları sevgi evlerinde kalanlar, sanayide çalışanlar, çıraklar, çeşitli nedenler ile eğitimini yarıda bırakmış gençler, ailesiyle birlikte göç edenler, proje faaliyetlerini gerçekleştirebilecek fiziki şartları haiz dezavantajlı gençlerin faydalanması hedeflenmektedir.
 
Proje kapsamında illerde; mihmandalar ve profesyonel  rehberler eşliğinde tarihi ve kültürel mekanların ziyareti, gidilen yere dair tarihi değerlerin gençlere aktarılması, üniversite yerleşkesi ziyaretleri, gönüllülük faaliyetleri, kurum ve şehitlik ziyareti yapılmaktadır.
 
15 Eylül - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında 81 ilde hayata geçirilen ''Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz'' projesinden, 14-29 yaş gurubu arasında gençler yararlandırılacaktır. Projeden bu yıl 85.000 gencin istifade etmesi hedeflenmektedir.
 
 

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.