banner461

Nevşehir'de yerli ve milli sertifikalı fasulye tohumu çiftçilerle buluştu

Nevşehir'de Yerli ve Milli Sertifikalı Kuru Fasulye Tohumu Çiftçilerle Buluştu

banner15
Nevşehir'de yerli ve milli sertifikalı fasulye tohumu çiftçilerle buluştu
29 Nisan 2022 Cuma 09:33

banner517
banner134

Mevsimsel olarak Kuru Fasülye Tohumlarının toprak ile buluşması zamanının gelmesi ile birlikte, İlimizde yeni çeşitlerin üretime alınması, münavebe kültürünün yaygınlaştırılması,  toprak yapısının düzeltilmesi için ve kuru fasulye üretim alanlarının artırılması amacı ile, Bakanlığımız Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımı Projesi (TAKEP) kapsamında Ticari Kuru Fasülye Üretiminin Geliştirilmesi Projesi uygulanmaya başlanmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Özgür MEMİŞ konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Proje kapsamında Merkez, Acıgöl, Derinkuyu, Gülşehir, Kozaklı ve Ürgüp İlçelerimizde 180 Çiftçimize 27.000 Kg Yerli ve Milli Sertifikalı Kuru Fasulye Tohumunu, 2.700 dekar alanda ekilmek üzere çiftçilerimiz ile buluşturduk.

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen kuru fasulye önemli bir bitkisel protein kaynağı olup, hızla artan nüfusumuzun beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Fasulye yetiştiriciliğinde mevcut çeşitlerin yanında yeni çeşitleri ilave etmek gerek üretici gerekse ülke ekonomisi açısından önem taşımaktadır. Bilindiği üzere baklagiller, kurak alanlarda, toprağa azot fikse ederek doğal gübreleme yapan, topraktaki organik faaliyetleri canlandıran, bir sonraki ürün için azot ve su birikimi yapan, tuzu topraktan uzaklaştıran sera gazlarını azaltıcı etkide bulunmaları ile doğa ve toprak dostu materyallerdir. Ülkemiz topraklarının genelinin organik maddece fakir ve alkali topraklar olduğu düşünüldüğünde ekim nöbetinde kullanımının yaygınlaştırılması oldukça önemlidir” dedi.​


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.