banner461

Rasim Arı, Nevşehir'de, “Yaya önceliği”ne dikkat çekti

Ak Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Arı, Nevşehir'de düzenlenen Trafikte Öncelik Yayaların Etkinliğine Katıldı.

banner15
Rasim Arı, Nevşehir'de, “Yaya önceliği”ne dikkat çekti
06 Şubat 2019 Çarşamba 13:46

banner517
banner134

Ak Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Arı, Nevşehir'de düzenlenen Trafikte Öncelik Yayaların Etkinliğine Katıldı.

Arı; "2019 yılını Bakanlığımız yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan etti. "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" diye bir slogan belirlendi. Bugün de Nevşehir'imiz ile birlikte Türkiye genelinde eş zamanlı bu program düzenleniyor. 'Trafikte yaya önceliği'ne dikkat çekmek adına Sayın Valimiz başta olmak üzere, Kurum müdürlerimiz, Emniyet Görevlilerimiz ve trafikteki hemşehrilerimizle beraber Yaya öncelikli trafik yılını tanıtarak farkındalığını oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yapılan değişiklikle "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmünün getirilmesiyle birlikte İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla Yaya Öncelikli Trafik  uygulaması Türkiye genelinde eş zamanlı olarak Nevşehir'de de gerçekleştirildi.

“2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilmiştir.

Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaret bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş;

Kavşak giriş ve çıkışlarında, Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.