banner461

Açık Havada Sigara Yasak

Sağlık Bakanlığı 2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı'na açık havada sigara yasaklarıyla başladı.

banner15
Açık Havada Sigara Yasak
27 Şubat 2015 Cuma 12:25

banner134

 Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nun imzasıyla önceki gün illere gönderilen genelgede, çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda, yürüyüş yollarında, vatandaşların spor yaptığı aletli egzersiz alanlarında sigara içilemeyecek. Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi,sinema, tiyatro, sağlık kurum ve  kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına asgari 5 metre mesafede olacak şekilde sigara tüketilemeyecek.

 

Kamu kurum  ve kuruluşlarının açık alanlarının sadece yüzde 30'unda sigara içmeye izin verilecek. Aynı kurumlarda sigara içme alanları giriş kapısının 10 metre uzağında olacak. Denetim için her türlü personel  ve  lojistik destek sağlanacak.

Kapalı alanda sigara içilmesine hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek. Kamu kurumlarında yasağa uymayanlara idari işlem uygulanacak. Üniversitelerde sadece belirli alanlarında sigara içimine izin verilecek.

Kamu kurum  ve kuruluşlarında halk sağlığı müdürlüklerince  koordineli olarak sigara bırakma kampanyaları düzenlenecek. Sigara bırakmanın teşvik edilmesi  veçalışanlarının hiçbirinin sigara içmediği işyerlerinin özendirilmesine çalışılacak. Kaynak: Sabah

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
tiryaki - 8 yıl önce
bu kadar insanların özgürlüğünü kısıtlamaya gerek yok,
sigarayı piyasadan kaldırın.
sigarada nikotin var arabaların ekzoz gazlarındaki karbonu neden hesaba katılmıyor,oda zararlı taşıtlarıda insanlardan uzak tutsunlar.
Avatar
tiryaki - 8 yıl önce
bu kadar insanların sağlığı düşünülüyorsa hastanelere denetimci olarak değilde bir vatandaş olarak denetlensin, insanları insan olarak görüyorlarmı.