banner461

Nevşehir'de yetimler kardeşlik iftarında buluştu

Nevşehir Belediyesi ile İHH Nevşehir Şubesi Nevşehir'de yaşayan yetimler için iftar programı düzenledi.

banner15
Nevşehir'de yetimler kardeşlik iftarında buluştu
03 Temmuz 2015 Cuma 23:59

banner517
banner134
Ramazan ayının 15. gününde kutlanmasına karar verilen Dünya Yetimler Günü, Nevşehir'de çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Dünya Yetimler Günü nedeniyle APAK Nevşehir Konağında Nevşehir Belediyesi ile Nevşehir İHH İnsani Yardım Vakfı ortak organizasyonunda halka açık  yaklaşık 300 kişinin katıldığı yetim iftarı düzenlendi.

 Dünya Yetimler Günü Nevşehir'de Kutlandı

Ayrıca yetim çocuklara yönelik onları eğlendirecek, yüzlerini güldürecek bir program hazırlandı.

Yaklaşık 100 yetim çocuğun katıldığı etkinlikte tüm çocuklara bayramlık kıyafetler ve alışveriş çekleriyle oyuncaklar hediye edildi.

Programa AK Parti MKYK Üyesi ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli,Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz,Murat Göktürk,Nevşehir Belediye Başkan Yardımcıları Atilla Seçen,Oktay Şımarmaz,Yusuf Kaya, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, Başkan Vekili Serhat Sonugelen,İlçe Başkanı Salih Açıkgöz,Nevşehir AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nihal Kutlar, Gençlik Kolları Başkanı Av. Mustafa Rauf Yanar,İHH İnsani Yardım Vakfı Nevşehir Gönüllüler Koordinatörü Baki Öncel,Kapadokya Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Fatih Yakut, Nevşehirli İş Kadını Gülperi Yassı Gündüz, APAK Gıda Genel Müdürü Tülay Aslan ile çok sayıda, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlarla Nevşehir'den Yetim çocuklarımız ve aileleri katıldı.

Nevşehir'de, "Kardeşlik iftarı" verildi.

Programda ilk olarak İftar öncesinde APAK Nevşehir Konağı bahçesinde FİB Ajans Genel Koordünatörü Fikret Çapacı'nın sunumlarında gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendiler.

Çocuklar animatörün düzenlediği yarışmalarda kıyasıya yarıştılar, kazananlara hediyeler verildi. 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Yetimler Günü etkinliklerinin bundan sonra da Ramazanın 15. günü her yıl kutlanacağı bildirildi.


Canlı Karagöz Hacıvat gösterileri, Palyaçolar, Aşukla Maşuk gösterileri, Yeni Çeri Askerleri ve Osmanlı Şerbetçileriyle renklenen proğram, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen,İHH İnsani Yardım Vakfı Nevşehir Gönüllüler Koordinatörü Baki Öncel,AK Parti Nevşehir İl Başkanı Av. M.Ali Tanrıver ve Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz yetimlik ve yetimler konusunda konuşmaları ile devam etti.

Daha sonra kürsüye gelen 
AK Parti MKYK Üyesi  Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, Dünya Yetimler Günü ve yetimlerin dünyadaki durumu ile ilgili bir konuşma yaptı. 

Nevşehir İHH Başkanı Baki Öncel, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“II. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen devletler düzeni, her ne kadar yeni büyük savaşların yaşanmaması ve barış iddiası taşısa da her geçen gün savaşların, doğal ve insan eliyle gerçekleşen afetlerin, AIDS gibi devasız hastalıkların ve yoksulluğun arttığı kaotik bir dünya oluşturdu. Bu çarpık yapı ise en çok çocukları etkiledi. Bugün UNICEF rakamlarına göre dünya üzerinde 200 milyon yetim çocuk bulunuyor. Bu rakamlara Çin ( Doğu Türkistan), Myanmar, K. Kore, Afganistan, Bosna, Irak gibi 52 ülke dahil değil. Bu şekilde bakıldığında yaşadığımız dünyada 400 milyona yakın çocuğun yetim/öksüz ve terk edilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bu da dünyayı bir açık hava yetimhanesi yapar! 

Her gün 10.000’e yakın çocuk yetim kalmakta ve bu senede 3 milyonun üzerinde çocuğa tekabül etmektedir. Bu çocukların 2,1 milyonu sadece Afrika’da yetim kalmaktadır. Yetim çocukların yarısından fazlası sokaklarda herhangi bir aile ve kurum koruması olmaksızın yaşamaktadır. Sadece Irak’ta 5 milyon yetim çocuk bulunurken, Suriye’de dördüncü yılına giren savaş sonucunda 300 bin insan katledilmiş ve en az 600 bin çocuk yetim kalmıştır. Dünyanın “savaş oyununa” çocuklar da savaş ağaları tarafından itilmişler ve 300.000’den fazla çocuk daha oyun yaşlarında silahaltına alınmıştır.

Dünya üzerinde her gün 40 bine yakın çocuk devlet bakımı için gereken yaş sınırını (18 yaş) geçtikleri için sokaklara itilmektedir. Bu çocukların önemli bir kısmı intihara sürüklenmekte, fuhuş, madde bağımlılığı ve alkolizme esir olmakta, çeşitli kötü niyetli mafyaların ellerinde adeta hayatlarının baharında kaybolup gitmektedirler.

Her yıl 4 milyon kişi insan kaçakçılarının ağına düşerken, bunun 2,5 milyonunu çocuklar oluşturmaktadır. 32 milyar dolarlık insan kaçakçılığının büyük bir kısmı maalesef kadın ve çocuklar üzerinden yürümektedir. Kaçırılan çocukların 1 milyonu (günlük üç bin çocuk) fuhşa zorlanmakta, internet üzerinden de yürütülen ahlaksızlıklarla istismara uğramaktadırlar. 

Tüm dünyayı saran misyoner örgütler de çoğunlukla çocuklar üzerinden faaliyetlerini yürütmektedirler. 2010 yılında Haiti’de gerçekleşen depremden sonra yaşları 2 ay ila 12 yıl arasında değişen 33 çocuk misyonerler tarafından kaçırılırken Dominik Cumhuriyeti sınırında durdurulmuştur. 2004 yılında Açe’de meydana gelen tsunaminin ardından da benzer olaylar yaşanmıştır. Fransa merkezli bir kuruluş olan Zoé’nin Gemisi’ne içerisinde anne babaları hayatta olan çocukların da bulunduğu 103 çocuğu Fransa’ya kaçırmak isterken son anda engel olunmuştur. 

Çocuk istismarında misyoner yapılarla birlikte, organ, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri de bulunmaktadır. Organ kaçakçılığı organize suçlar kapsamına girmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün belirttiğine göre her yıl yasa dışı olarak yedi bin böbrek nakli gerçekleşmektedir. 1987 ve 2007 yılları arasında 1 milyon çocuk organ nakli için kaçırılmıştır. Asya, Afrika, Doğu Avrupa, eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Latin Amerika’dan alınan organlar genellikle gelişmekte olan ülkelerdeki hastalara yasa dışı olarak nakledilmektedir.

Asya ve Pasifik bölgeleri çocuk işçilerin çok yoğun olduğu bölgeler olmakla birlikte Afrika kıtası çocuk işçiliğinde başı çekmektedir. Güney Asya ülkelerinde tekstil, Afrika’da tarım ve ev hizmetleri çocukların yaygın biçimde ucuz iş gücü olarak kullanıldığı alanlardır. Hindistan’da, Çin’de, Tayland’da haftanın yedi günü minimum 12-14 saat çalıştırılan çocuklar bulunmaktadır.

Nüfusu 1,2 milyarı aşan ve bu nüfusun yaklaşık %30’u yoksulluk sınırının altında yaşayan Hindistan’da üç yüz bin çocuk dilencilik yapmaktadır. Çoğu dilenci mafyası tarafından çalıştırılan, çeşitli uzuvları (kol, bacak vb.) mafya tarafından kesilen ve sokağa atılan bu çocuklar insanları kendilerine acındırmak suretiyle önemli miktarları toplayabilmektedirler. Bu nedenle çocuklar önemli bir sektör haline gelen dilenci mafyası tarafından kullanılmaktadır.

Tüm bu yürek burkan istatistik ve bilgilerden sonra dünya üzerinde sayıları 400 milyonu bulan yetim, öksüz ve terk edilmiş çocuklarla ilgili ciddi sosyal politika eksikliği göze çarpmaktadır. Hepsinden önemlisi de dünya devletlerinin çoğunun bu yalın gerçeğe sırtlarını dönmüş olmalarıdır. 2014 yılında savunma sektörü ve silahlanmaya 9,8 trilyon dolar harcayan dünya ülkeleri bu miktarın sadece %1’ini dünyanın yetim, öksüz ve terk edilmiş çocukları için harcasalardı bugün sokakta yaşayan, eğitim, ya da sağlık alanında sorunlar yaşayan çocuklardan bahsediyor olmazdık. 

Dünya Yetimler Günü’ne dünyanın en çok istismara uğrayan grubunu oluşturan yetim çocuklara vurgu yapabilmek ve çocukların hayatlarında sahici ve kalıcı değişiklikleri sürdürülebilir projelerle gerçekleştirebilmek amacıyla lüzum görülmüştür. Dünya devletleri için hazırladığımız kısa orta ve uzun vadeli projeleri “Dünya Yetimler Raporumuz içerisinden takip edebilirsiniz.

22 yıldır dünya genelinde edindiği insani yardım tecrübesi ile yetimlere destek olan İHH, 2013 yılı eylül ayında Dünya Yetimler Günü’nün ilanıyla ilgili içinde Türkiye’nin de bulunduğu 57 İslam ülkesinin çatı kuruluşu olan İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) gerekçeli bir proje gönderdi. 9-11 Aralık 2013 tarihlerinde Gine’nin başkentin de (Conakry) düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi 40. Oturumunda İHH’nın Dünya Yetimler Günü teklifini görüşen İİT, her yıl Ramazan ayının 15. gününün İslam âleminde Dünya Yetimler Günü olarak idrak edilmesini karara bağladı. 40. Oturumun (1/40 ICHAD numaralı kararın) 21. Maddesi’ne göre İİT, bu kararını bünyesinde bulunan bütün sivil toplum kuruluşlarına ve hayır kuruluşlarına iletmiş, onlara Dünya Yetimler Günü’nde uluslararası kamuoyunu yetim gerçeği konusunda bilinçlendirmek üzere harekete geçmeleri ve bu günde yetimlere yönelik her türlü sosyal projeyi başlatmaları çağrısında bulunmuştur.”dedi.

Konuşmaların ardından Nevşehir İHH tarafından belirlenen Nevşehirli yaklaşık 100 Yetim çocuğumuza Hediye çekleri dağıtıldı.

Proğram sonunda ayrıca Nevşehir'in yüzakı APAK
 Gıda tarafından üretilen Cipsler  tüm yetim çocuklarımıza dağıtıldı.

Katkıları için Gülperi Yassı Gündüz ve Kapadokya Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Fatih Yakut'a özel olarak teşekkür ediyoruz... Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.