AK Parti Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan sosyal medya hesabından verdiği müjdesinde; "Kozaklımızda Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB, Genel Yerleşim Planı Ve Üst Yapı Modül Projeleri Tarım Ve Orman Bakanlığı Tarafından Onaylandı. Nevşehirimize ve Kozaklımıza hayırlı olsun." dedi.

Milletvekili Emre Çalışkan yaptığı açıklamasında şu ifadelerde bulundu; "Nevşehir'de büyük yatırım, Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (TDİOSB),  Genel Yerleşim Planı ve Üst Yapı Modül Projeleri 26.07.2023 tarihinde onaylandı. Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi, Nevşehir Belediyesi, Kozaklı Belediyesi, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve Nevşehir Ziraat Odasının kurucu ortak olarak yer aldığı "Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB", Nevşehir İli, Kozaklı İlçesi, Karahasanlı Mahallesinde 1.352 dekar alan üzerine kurulacak. TDİOSB alanında 46 adet sera parseli ve 16 adet sanayi parseli yer almakta. Yatırımcıların yoğun talebi olan TDİOSB'de parsel tahsisi için ön talep başvuruları alınmaya başlandı." dedi.

İşte detaylar;

NEVŞEHİR KOZAKLI JEOTERMAL KAYNAKLI SERA TDİOSB, GENEL YERLEŞİM PLANI VE ÜST YAPI MODÜL PROJELERİ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANDI

Nevşehir'de büyük yatırım, Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (TDİOSB),  Genel Yerleşim Planı ve Üst Yapı Modül Projeleri 26.07.2023 tarihinde onaylandı.

Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi, Nevşehir Belediyesi, Kozaklı Belediyesi, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve Nevşehir Ziraat Odasının kurucu ortak olarak yer aldığı Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB, Nevşehir İli, Kozaklı İlçesi, Karahasanlı Mahallesinde 1.352 dekar alan üzerine kurulacaktır.

TDİOSB alanında 46 adet sera parseli ve 16 adet sanayi parseli yer almaktadır. Yatırımcıların yoğun talebi olan TDİOSB'de parsel tahsisi için ön talep başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Proje ile katma değeri yüksek yaş sebze üretiminde artış sağlanarak ilin tarımsal ihracat değerinin artırılması suretiyle bölgenin sosyo-ekonomik yapısının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Jeotermal kaynakların, bir kümelenme faaliyeti olan TDİOSB'lerde kurulacak modern teknolojik seraların ısıtılmasında kullanılmak suretiyle tarımsal üretime entegre edilmesi ve daha verimli kullanılması amaçlanmaktadır.

İlçenin jeotermal kaynak potansiyelini değerlendirecek olan Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Sera TDİOSB Projesinde, yeni yatırımcıların ve yatırımların gelmesiyle TDİOSB faaliyete geçtiğinde kaliteli ve güvenilir üretimin ve istihdam olanaklarının artacağı değerlendirilmektedir.

Ülkemizin, üretim, istihdam ve büyüme hedefleri için kümelenerek güçlerini birleştiren üreticileri Üretimin ve Üreticinin yüzyılında desteklemeye devam ediyoruz.