MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Nevşehir Milletvekili Prf. Dr. Filiz Kılıç, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı bir konuşma yaparak Nevşehir'in başta Ulaşım, Kensel dönüşüm, turizm ve üzüm üreticiliği hakkında konuştu.

Nevşehir Milletvekili Kılıç, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Nevşehir hakkında gündem dışı konuşmasında şu ifadelerde bulundu;

"-Sözlerime başlamadan önce Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği üzere “Türk milletinin yeni bir zafer atılımı” olan Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda Cumhur İttifakı olarak dış dayatmalara aldırmadan kutlu yürüyüşümüze var gücümüzle devam edeceğimizi huzurlarınızda ifade ediyor, Gazi Meclisimizin yeni yasama yılının asil Türk milletine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

TBMM “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Nevşehir”

Hepimizin malumları olduğu, gönlü güzel memleket sevdalısı insanların diyarı Nevşehir; Anadolu’nun göbeğinde tarih boyunca medeniyetler köprüsü olmuş, peri bacaları, doğal güzellikleri ve tarih kokan topraklarıyla sadece ülkemizin değil, dünyanın da en önemli turizm noktalarından biri haline gelmiştir.

Anadolu’nun göbeğinde yer alan dünyanın göz bebeği Nevşehir, hak ettiği yatırımlar ile medeniyetlere olduğu gibi şehirlerimize de köprü olmalı, farklı ulaşım yollarıyla turistlerimize seçenekler sunmalıdır.

Nevşehir ilimiz yatak sayısı açısından da Türkiye'nin en önde gelen illerindendir. Nitekim gerçekleştirilen tanıtımlar yapılan festivaller ve atılan doğru adımların bir sonucu olarak 2023 yılının ilk 8 aylık döneminde 3 milyondan fazla yerli ve yabancı turist misafir edilerek turist sayısı son 8 yılın zirvesine ulaşmıştır. Turizm gelirlerimiz 2022 yılının 2 çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %190.2 artarak 8 milyar 717 milyon dolar olmuştur. Bu yıl artan turist sayısı ile orantılı olarak gelir rakamlarımızda ciddi artışlar beklemekteyiz. İnanıyorum ki şehrimizin ulaşım sorunları çözülerek alternatif rotalar sunulması neticesinde UNESCO dünya mirası listesinde bulunan güzel adlar diyarı Kapadokyanın truizm potansiyeli dahada artacaktır.

Bu bağlamda, yıllardır süre gelen trafik sorunlarına çözüm olacak çevre yolunun hayata geçmesi ile proje hazırlama çalışmaları devam eden Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri yüksek hızlı tren hattının yapılması Acıgöl ve Avanoslu hemşerilerim başta olmak üzere kadirşinas Nevşehir halkının bir isteği ve talebidir.

Nevşehir il merkezinde yıllardır çözüm bekleyen kanayan yaramız kentsel dönüşümün bir an önce gerçekleştirilmesi de il merkezinde yaşayan hemşerilerimizin yaşam kalitesini yükselteceği gibi Nevşehir’i ziyaret eden turist sayısını artırması açısından da önemlidir.

Turizm faaliyetlerimizin ve ulaşım sorunlarımızın haricinde bölgemizin en önemli gelir kalemlerinden biri Kapadokya'nın tarihi boyunca var olan üzüm bağları ve yetiştiriciliğidir. Lezzetiyle ülke genelinde üne sahip üzümümüz ne yazık ki hak ettiği değeri görememektedir. Üreticilerimizin mağdur olmaması ve binlerce yıldır bu topraklarda yetişen üzümlerimizin ve bağcılığın sürdürülebilir olması açısından gerekli tanıtımları yapılarak üreticilerimize sağlanan desteklerin ve ihracatımızın arttırılması gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle son verirken, Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde gönül birliği içerisinde her daim kıymetli hemşerilerimin sorunlarının takipçisi olacağımı beyan ediyorum." dedi.