banner461

Şimdiye kadar Nevşehir kaç bakan çıkardı?

Şimdiye kadar Nevşehir kaç bakan çıkardı? İşte Nevşehir Doğumlu Bakanlar ...

banner15
Şimdiye kadar Nevşehir kaç bakan çıkardı?
04 Aralık 2021 Cumartesi 19:00

banner517
banner134

Türkiye'nin 97 yıllık siyasi tarihinde Nevşehir'den çeşitli Bakanlıklarda toplam 8 Bakan kabinede yer aldı. 1990'lı yıllardan sonra Nevşehir bir daha Bakan çıkaramadı.

Kayseri, Konya, Yozgat, Aksaray gibi daha gelişmiş ve nüfus oranları açısından da Nevşehir’den ileri olan yada siyasi lobisi güçlü olan illerin gölgesinde kalmaya devam ediyoruz.

En son 1979-1980 li yıllarda Enerji Bakanlığı Yapan Esat Kıratlıoğlu daha sonra 1993 yılında kurulan 50. Hükümette Devlet Bakanlığı görevlerinde bulunmasından bu yana geçen 28 yıldır Nevşehir'imiz "Bakan" çıkaramayan bir il olarak dikkat çekti. 

İŞTE Nevşehirli Bakanlarımız;

Osmanlı döneminde Damat İbrahim Paşa, Seyyid Mehmet Karavezir Paşa ,Sadrazam (bugün küanlamda Başbakan) olarak görev yapmışlardır.

Cumhuriyet döneminde değişik hükümetlere çok sayıda Nevşehir doğumlu Cumhurbaşkanı vekili, Başbakan ve Bakan olduğunu görüyoruz. Bunları kısaca sıralamak gerekirse;

SUAT HAYRİ ÜRGÜPLÜ 20 Şubat 1965-27 Elim 1965 döneminde ülkemizin 11. Başbakanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca 9 Mart 1943-13 Şubat 1946 döneminde 2.Sükrü Saraçoğlu kabinesinde Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yapmıştır. Ürgüplü, soyadından anlaşılacağı üzere Ürgüp kökenli bir aileden gelmektedir.

ATABEY(ATA ATALAY) ; 21 Nisan 1921 ila 30 Haziran 1921 arasında İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. Atalay, Nevşehir doğumludur.

İBRAHİM ŞEVKİ ATASAGUN : 2 Şubat 1966 ila 28 Mart 1966 arasında Cumhurbaşkanı Vekili olarak görev yapmıştır. Atasagun, Nevşehir doğumludur.

SALİH RAGIP ÜNER; 01 Ağustos 1969/03 Kasım 1969 arasında İçişleri Bakanlığı, 20 Kasım 1961 ila 26 Haziran 1962 arasında Sağlık Bakanı olarak görev yapmıştır. Üner Nevşehir doğumludur.

VEFA POYRAZ;31 Mart 1975 ila 21 Haziran 1977 arasında Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanı olarak görev yapmıştır. Poyraz, Nevşehir doğumludur.

HİLMİ İŞGÜZAR : 5 Ocak 1978 ile 7 Haziran 1979 arasında Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapmıştır. İşgüzar, Kozaklı doğumludur.

ESAT KIRATLIOĞLU: 12 Kasım 1979/12 Eylül 1980 arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 14 Ağustos 1994/30 Ekim 1995 arasında Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Kıratlıoğlu, Nevşehir doğumludur.

ŞAHİN ULUSOY ; 5 Ekim 1994 ile 27 Mart 1995 arasında Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. Ulusoy, Hacıbektaş doğumludur.

2000’li yıllarda Nevşehir doğumlu bakanlık yapan kişi olmamıştır.

Dr.Faruk GÜÇLÜ

 Nevşehir'in 28 Yıldır Bakanı Yok...!

Yıllardır Bakan çıkaramayan, bakan yardımcısı bile olmayan Nevşehir’in vekilleri yine Mecliste divan katibi üyeliği ve komisyon üyeliklerinin ilerisine gidemedi.

Bir dönemin ülke siyasetinde sıkça adından bahsettiren Esat Kıratlıoğlu, Abdülkadir Baş, Mehmet Elkatmış gibi isimlerin ardından en son Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz'ün TBMM Divan Katip Üyeliği görevinin dışında bu düzeyde bir siyasetçi çıkaramayan Nevşehir, daha bu konudaki hasretini ne zaman sonlandıracağı ise merak konusu...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.