banner461

Vali Şinasi Kuş’un İsmi NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ne verildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) tarafından merhum Nevşehir Valisi Şinasi Kuş’un ismi, üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi’ne verildi.

banner15
Vali Şinasi Kuş’un İsmi NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ne verildi
14 Kasım 2021 Pazar 19:10

banner517
banner134

1996-1998 yılları arasında Nevşehir Valiliği görevinde bulunan ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’nün kurulması için desteklerini esirgemeyen merhum eski Nevşehir Valisi Şinasi Kuş’un ismi NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ne verildi. 

Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın teşrifleriyle gerçekleştirilen Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) 2021-2022 Akademik Yılı Açılışı Töreni programında, 1996-1998 yılları arasında Nevşehir Valiliği görevinde bulunan ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’nün kurulması için desteklerini esirgemeyen merhum eski Nevşehir Valisi Şinasi Kuş’un ismi Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan karar doğrultusunda NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ne verildi.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, merkez yerleşke ve 7 ilçede bulunan kampüsü, 10 fakülde, 9 meslek yüksekokulu, 4 enstitüsü, 1 yüksekokul, 19 araştırma merkezi, öğrencisi, akademik ve idari personeli ile yaklaşık 23 bin nüfusa sahip Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin kurularak bugünlere gelmesi için büyük destekleri bulunan başta merhum eski Nevşehir Valisi Şinasi Kuş olmak üzere Nevşehir İli Kalkınma ve Üniversite Yaptırma Yaşatma Vakfı yönetimine ve tüm hayırseverlere minnettar olduklarını söyledi.

Ayrıca Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir Vali Yardımcısı Osman Güven tarafından merhum Nevşehir Valisi Şinasi Kuş adına Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından hazırlanan plaket oğlu Avukat Ahmet Şafak Kuş’a takdim edildi.

Merhum Nevşehir Valimiz Şinasi Kuş’un İsmi Kültür ve Kongre Merkezi’ne Verildi

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, “Üniversitemiz kuruluşundan bu günlere gelene kadar bir çok emek harcanmış. Biz de üniversitemiz için gerek katkılarıyla gerekse fikirleriyle büyük gayretleri bulunan merhum Valimiz Şinasi Kuş’a NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nin isminine verilmesi yönünde karar alarak ismini üniversitemizde yaşatmak istedik. Ben merhum Şinasi Kuş Valimizin şahsında üniversitemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Açılışını gerçekleştireceğimiz ‘Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Merhum Vali Şinasi Kuş, valiliği döneminde Nevşehir’de başarılı hizmetlerinin yanı sıra, Nevşehir’in kendi üniversitesine kavuşturulması için Nevşehirli hayırseverleri Nevşehir İli Kalkınma ve Üniversite Yaptırma Yaşatma Vakfı çatısında birleştirerek, üniversitenin fiziki imkanların oluşması noktasında üstün çabalar gösterdi. Devlet-millet kaynaşmasını en üst düzeyde gerçekleştiren Vali Şinasi Kuş, vatandaşla olan ilişkilerinde de unutulmaz izler bıraktı. 

Vali Şinasi KUŞ’a Nevşehir’den Vefa…

Nevşehir de görev yaptığı yıllarda gösterdiği büyük hizmetlerle Nevşehirlilerin gönlünde taht kuran ve Valiliği sonrasında da Nevşehir ve Nevşehirlilerden hiçbir zaman uzak kalmayan Eski Nevşehir Valisi Sayın Şinasi Kuş’u bugün minnetle anıyor ve kendilerini dualarla yas ediyoruz.

Bu vesile ile, FİB Haber Merkezi olarak, böylesine anlamlı bir işe imza atan NEVÜ Rektörü'müz Sayın Prof. Dr. Semih Aktekin'e bu güzel Vefasından dolayı tüm Nevşehir halkı adına teşekkür ediyoruz.

Seni Hiç Unutmayacağız …

Şinasi Kuş kimdir?

Şinasi Kuş (d. 1948 Nüzhetiye, Gölcük, Kocaeli) - (ö. 21 Kasım 2012 Göztepe, İstanbul), Türk bürokrat.

1972 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Sırasıyla Bozkurt, Durağan, Lice, Kemaliye, Gölbaşı ve Terme'de kaymakamlıkları, 1991-1992 yılları arasında Muş, 1992-1995 yılları arasında Samsun Valilikleri yaptı. 1995 yılında Kocaeli'den DYP Milletvekili seçimine katılmak amacıyla istifa etti, ancak seçilemedi. 1996 Yılında Merkez Valiliği, 1996-1998 yılları arasında Nevşehir Valiliği yaptı. 1998 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. 1999 genel seçimlerinde tekrar DYP Kocaeli adayı olarak katıldı, ancak seçilemedi. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.