banner461

Doğrul’dan diş hekimliği günü kutlaması

Söz konusu hafta dolayısıyla açıklamalarda bulunan Genel Sağlık-İş Nevşehir eski il temsilcisi, genel merkez yönetim kurulu üyesi Sadık Doğrul, “Toplumun ağız- diş sorunlarının çok fazla olduğu ülkemizde; ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, ağız ve diş sağlığı hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerindeki sağlık çalışanları, personel yetersizliği nedeniyle zor şartlar altında çalışmaktadır.

banner15
Doğrul’dan diş hekimliği günü kutlaması
23 Kasım 2017 Perşembe 12:30

banner517
banner134
Söz konusu hafta dolayısıyla açıklamalarda bulunan Genel Sağlık-İş Nevşehir eski il temsilcisi, genel merkez yönetim kurulu üyesi Sadık Doğrul, “Toplumun ağız- diş sorunlarının çok fazla olduğu ülkemizde; ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, ağız ve diş sağlığı hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerindeki sağlık çalışanları, personel yetersizliği nedeniyle zor şartlar altında çalışmaktadır. Yeterli sayıda diş hekimi ve teknisyeni istihdamının sağlanmaması iş yükünü artırmaktadır. Kurumlardaki yoğunluğun en önemli nedenlerinden biri de koruyucu ağız ve diş sağlığı programının olmamasıdır. Sağlık Bakanlığı’nın ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak önceliği, koruyucu sağlık hizmetleri olmalıdır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen özveriyle çalışan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri hak ettiği yaşam koşullarına bir an evvel kavuşturulmalıdır. Herkesi kapsayan, geçmişe etkili olarak işleyen yıpranma payı hakkı ivedi olarak yasalaşmalıdır. Düşük ücrete ve gelir adaletsizliğine yol açan döner sermaye, performans uygulamasına son verilerek, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sabit maaş ücretlerinde artış sağlanmalıdır.
Ayrıca, meslek hastalıkları ile ilgili olarak acilen önlemler alınmalıdır.  Diş teknisyenleri, çalışma koşulları nedeniyle toz ve kimyasallarla gelişebilen tedavisi olmayan silikozis hastalığı başta olmak üzere pek çok meslek hastalığıyla karşı karşıya kalmaktadır. Uzun çalışma süreleri ve kötü laboratuvar koşulları nedeniyle diş teknisyenlerinde giderek artan meslek hastalıklarının en önemli çözümü çalışma koşullarının standartlara uygun hale getirilmesidir. Genel Sağlık-İş olarak, insan onuruna yaraşır yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması için birlikte mücadele dileğiyle ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, ağız ve diş sağlığı hastanelerinde ve hastanelerin diş kliniklerinde görevli tüm sağlık çalışanlarının Diş Hekimliği Gününü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını kutlarız.

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.