banner461

Nevşehir 'Bütünşehir' oluyor! Açıklama Perşembe Günü

30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin, bütünşehir kapsamına alınmasını içeren çalışmalar son aşamaya geldi. 51 il için kritik gün Perşembe günü ve o gün yapılacak açıklama ile bu konuya nokta konulması bekleniyor.

banner15
Nevşehir 'Bütünşehir' oluyor! Açıklama Perşembe Günü
19 Şubat 2018 Pazartesi 17:39

banner517
banner134
30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin, bütünşehir kapsamına alınmasını içeren çalışmalar son aşamaya geldi. 51 il için büyük bir öneme sahip olan yeni düzenlemede kritik değişikliler yer alacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti kurmaylarına verdiği ‘nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması’ talimatının ardından yapılan hazırlıklar son aşamaya geldi. Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde 51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki il sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak.

ÇALIŞMANIN DETAYLARI PERŞEMBE GÜNÜ AÇIKLANACAK
Konuya ilişkin  22 Şubat Perşembe günü düzenlenecek olan basın toplantısı ile 51 ilin bütünşehir olmasını içeren çalışma kapsamında basın mensuplarına detaylı bir açıklama yapılacak.

51 İL BELEDİYESİNİ VE BELEDİYE BAŞKANLARINI İLGİLENDİREN ÖNEMLİ MADDELER
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kaya’nın yapacağı açıklamada, en önemli detayların başında 51 il belediyesinin bütünşehir yasası ile mülki sınırlar içinde hizmet vermesi ve belediye başkanları ile ilgili değişiklikler kamuoyuna anlatılacak.

Ayrıca hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacağı belirtildi.

(Yeni Şafak)

Aralarında Nevşehir'in de bulunduğu 51 il bütünşehir oluyor.

2019 Yerel Seçimleri ile Yerel Yönetimlerde köklü değişiklikler yapılacak. Buna göre Nevşehir'in de içinde bulunduğu 51 il Bütünşehir statüsüne geçiyor. 
 
30 büyükşehirin dışında kalan 51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. O ilin belediye başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. 51 ildeki tüm belde belediyeleri en yakın ilçe ile birleşecek ya da kapanacak.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatını vermişti. İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının ortak yürüttüğü çalışmanın tamamlandığı ve Erdoğan’a ya yapılacak sunumdan sonra Meclis’e geleceği öğrenildi. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak.
AMAÇ HİZMETİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK
Yeni Düzenleme 2019'da yapılacak yerel seçimlerde tüm illerde uygulanacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek. Ayrıca İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi da kapatılarak ödenekleri Yerel Yönetimlere devredilecek. Buna göre köy ve beldeler de oy kullanan vatandaşlar ilçe belediyelerine oy atacak. Hedeflenen amaç, hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek olarak belirlendi.

Nevşehir yeni kanunla birlikte BÜTÜNŞEHİR olacak. Aksaray, Niğde ve Yozgat ise Büyükşehir oluyor.

MERKEZ BELEDİYE KARMAŞASI
Yeni uygulamaya göre Nevşehir Belediyesi, Büyükşehir Statülerinde olduğu gibi tüm ilçe, belde ve köylere de hizmet verecek. Yani Nevşehir Belediyesi Büyükşehir statüsüne dönüşecek. Birde Merkez Belediyesi oluşturulacak. Merkez Belediye hakkında bir çok iddia ortaya atılırken yeni bir belediye mi kurulacağı merak ediliyor. Bütünşehir uygulaması ile birlikte tüm ilçelerin imar yetkisi de Nevşehir Belediyesine devredilecek. Buna göre ilçe, belde ve köy yollarının ana arterlerinden, su, elektrik ve kanalizasyon gibi temel hizmetlerden tamamen Nevşehir Belediyesi sorumlu olacak.

BÜTÜNŞEHİR UYGULAMASI NEDİR?

Bütünşehir uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Köyler mahalleye dönüştürülecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri büyükşehire devrolacak.

İŞTE DÜZENLEMEYLE BÜTÜNŞEHİR OLACAK 51 İL
Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce

UZMANLAR UYARIYOR!
Uzmanlara göre yeni Bütünşehir uygulaması beraberinde birçok sorunu da getirecek. Belediye başkanları oy odaklı çalıştıklarından dolayı nüfusu daha az bölgelere daha az yatırım götürürken, nüfusu çok olan bölgelere daha çok yatırım gidecek. Tabi buda Kırıkkale gibi bölgecilik sorunu ile yıllardır mücadele eden şehirlerde bölgeciliği tetikleyecek. 100 yıllık tecrübeye sahip İl Özel İdarelerin kapatılması ile ilçe ve köylere tecrübesiz belediyelerin hizmet verecek olması beraberinde birçok sorun getirecek.

İşte Büyükşehir Olacak 30 il
En son 13 il büyükşehir olmuş ve Türkiye'deki büyükşehirlerin sayısı bu sayı ile birlikte 30'u bulmuştu. Şimdi 30 yeni büyükşehir daha geliyor.

İşte Büyükşehir Olacak İllerin Listesi

# ADIYAMAN
Nüfusu: 602.774 kişi
# AFYONKARAHİSAR
Nüfusu: 709.015 kişi
# SİVAS
Nüfusu: 618.617 kişi
# ELAZIĞ
Nüfusu: 574.304 kişi.
# TOKAT
Nüfusu: 593.990 kişi
# ZONGULDAK
Nüfusu: 595.907 kişi
# AĞRI
Nüfusu: 547.210 kişi
# BATMAN
Nüfusu: 566.633 kişi.
# KÜTAHYA
Nüfusu: 571.463 kişi
# OSMANİYE
Nüfusu: 512.873 kişi
# ÇANAKKALE
Nüfusu: 513.341 kişi.
# ÇORUM
Nüfusu: 525.180 kişi.
# ISPARTA
Nüfusu: 421.776 kişi
# GİRESUN
Nüfusu: 426.686 kişi
# ŞIRNAK
Nüfusu: 490.184 kişi
# DÜZCE
Nüfusu: 360.388 kişi
# KASTAMONU
Nüfusu: 372.633 kişi.
# AKSARAY
Nüfusu: 386.514 kişi
# EDİRNE
Nüfusu: 402.537 kişi
# MUŞ
Nüfusu: 408.727 kişi
# YOZGAT
Nüfusu: 419.440 kişi
# AMASYA
Nüfusu: 322.167 kişi.
# RİZE
Nüfusu: 328.979 kişi.
# BİTLİS
Nüfusu: 340.449 kişi
# NİĞDE
Nüfusu: 346.114 kişi
# KIRKLARELİ
Nüfusu: 346.973 kişi.
# UŞAK
Nüfusu: 353.048 kişi
# BOLU
Nüfusu: 291.095 kişi
# KARS
Nüfusu: 292.660 kişi
# SİİRT
Nüfusu: 320.351 kişi

2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmanın en geç 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor. 

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.