banner461

Nevşehir ilinin künyesi...

Türkiye'nin plaka numarası 50 olan ve İç Anadolu Bölgesi'nin tamda göbeğinde bulunan Anadolu'nun kadim kenti Nevşehir ilinin künyesi...

banner15
Nevşehir ilinin künyesi...
20 Kasım 2017 Pazartesi 16:11

banner517
banner134
Türkiye'nin plaka numarası 50 olan ve İç Anadolu Bölgesi'nin tamda göbeğinde bulunan Anadolu'nun kadim kenti Damat İbrahim Paşa'nın kurduğu Nevşehir ilinin künyesi...
İL: NEVŞEHİR

TARİHÇE: Nevşehir ve civarının yaklaşık beş bin senelik bir târihî geçmişi vardır. Bölgenin ilk sâkinleri Hititler olup, bu bölgeye “Nissa” ismini verdiler. Hititlerden sonra Frigler ve Lidyalılar bölgeye hâkim oldu. 

Kapadokya’ya Asurlular “Katputuka” ismini verdiler. M.Ö. 6. asırda Persler bu bölgeyi ele geçirdiler ve M.Ö. 4. asırda Makedonya Kralı Pers (İran) Devletini ortadan kaldırarak Anadolu ve İran’ı Makedonya Krallığına kattı. Makedonya Kralı İskender’in ölümü ve Makedonya İmparatorluğunun dağılışı üzerine bu bölge Kapadokya Krallığının eline geçti. Roma İmparatorluğu Kapadokya Krallığını ilhak edince bu bölge de Roma İmparatorluğunun eline geçti. M.S. 395 yılında Romaİmparatorluğunun bölünmesi üzerine Anadolu’nun diğer bölgeleri gibi Doğu Roma (Bizans)ın payına düştü. 

İslâm orduları “Niğde-Aksaray-Kayseri” üçgeni içinde kalan bu bölgeyi 8. asırda fethederek 300 sene hâkim oldular, İslâm Devleti, iç isyan ve bölücü faaliyetlerle zayıflayınca bölge tekrar Bizans’ın eline geçti. 

1071 Malazgirt Zaferinden sonra AnadoluFâtihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah, bütün Anadolu gibi bu bölgeyi de fethetti. Türkler bu köye “Muşkara” ismini verdiler. Selçuklu Devletinin yıkılışından sonra İlhanlılar 14. asır ortalarında da Eratnaoğulları ve Karamanoğulları bölgeye hakim oldular. On dördüncü asrın sonlarında Nevşehir ve civârı Osmanlı Devletinin hâkimiyeti altına girdi. Bu esnâda “Muşkara” köyü 10-12 hânelik bir yerleşim merkeziydi. 

Lâle devrinin sadrâzamı (1718-1730) Nevşehirli Dâmâd İbrahim Paşa “Muşkara” köyünü genişleterek îmâr etti. Yeni kurulan şehre “Yeni şehir” mânâsına gelen “Nevşehir” ismi verildi ve bir kazâ olarak Niğde Sancağına bağlandı. 
Cumhûriyet devrinde Niğde iline bağlı iken, 20.7.1954 târihinde 6429 sayılı kânunla il hâline geldi. O günden beri İç Anadolu bölgemizin şirin bir ilidir.

NEVŞEHİR PLAKA NUMARASI: 50

NEVŞEHİR YÜZ ÖLÇÜMÜ: 5.467 km²

NEVŞEHİR NÜFUSU: 290.895

NEVŞEHİR POSTA KODU: 50000

NEVŞEHİR TELEFON ALAN KODU: 384

NEVŞEHİR VALİSİ: İlhami Aktaş

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: Hasan Ünver

NEVŞEHİR İLÇELERİ: Nevşehir (merkez), Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı, Ürgüp

NEVŞEHİR KOMŞU İLLERİ: Yozgat,Kırşehir,Aksaray, Niğde,Kayseri,Ankara

ÜNİVERSİTELERİ: Nevşehir'de iki üniversite bulunmaktadır. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kapadokya Üniversitesi

TAKIM: Nevşehirspor GK

MEDYA: www.fibhaber.com Nevşehir Gündemin Adresi

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.