banner461

Kapadokya’daki yol çalışması UNESCO'ya şikayet edildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kapadokya’nın kalbine hançer saplayan yol inşaatını durdurması için UNESCO Türkiye Milli Komitesi’ni göreve çağırdı.

banner15
Kapadokya’daki yol çalışması UNESCO'ya şikayet edildi
13 Eylül 2022 Salı 19:27

banner517
banner134

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kapadokya’nın merkezi Ortahisar-Göreme arası yol yapım çalışmalarının durdurması için UNESCO Türkiye Milli Komitesi’ni göreve çağırdı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komitesi'ne bir mektup göndererek yol ile yapılaşmaların yerinde incelenmesi için bir Çalışma Komisyonu görevlendirilmesi talebinde bulundu. Mektupta, yol ile çeşitli yapılaşmaların hem Türkiye'deki koruma mevzuatlarına hem de Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'ne aykırı olduğu bildirildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan imzasıyla gönderilen mektupta, Kapadokya 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanındaki tüm yetkilerin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yerel yönetimler ve valilerden alınarak Kapadokya Alan Başkanlığı'na verildiği, alan başkanlığının kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği imar değişiklikleri içinse davaların açıldığı belirtildi.

Mektupta şu şikayetler dile getirildi:

HIZLA DEVAM EDİYOR

“Yapımı büyük ölçüde tamamlanan 2.2 kilometre uzunluğundaki yolun Göreme Açıkhava Müzesi sınırlarının içindeki kısmı manastır kompleksi ve peri bacalarının jeomorfolojik yapılarına telafisi olmayan zararlar verdiği/vereceği kamuoyunda büyük tartışmalara neden olmaktadır. Yapımı devam eden yolun peri bacaları ve manastır kompleksine zarar vereceği 2020 yılında yapılan bilimsel bir çalışmayla da kanıtlanmış olmasına rağmen yol yapımı hızla devam ettirilmektedir.”

Komisyon kurup incelensin

Mektupta, dünyada benzeri olmayan peyzaj değerleriyle ünlü Kapadokya'da yol, otel ve ticari yapıların Türkiye'deki koruma mevzuatı, mevcut sit kararları ve Avrupa Peyzaj Sözleşmesi'ne tamamen aykırı olduğu belirtilirken, Alan Başkanlığı'nın son yıllarda Kapadokya'da yaptığı tüm çalışmaların denetlenmesi konusunda bir Çalışma Komisyonu kurulması talep edildi.

Zarar tahribat değil koruyor ve kurtarıyoruz...

Göreme Açık Hava Müzesi ile Tokalı Kilise'nin önünden geçen yola alternatif olarak yapılan ve eleştirilere konu olan yol çalışmalarına ilişkin açıklamada bulunan  Kapadokya Alan Başkan Vekili Birol İnceciköz ise, yürütülen çalışmaların buradaki peribacalarına zarar vermesi, tarihi yapılara tahribat vermesi doğru değil. İddiaların aksine, bilakis bu çalışma bir anlamda koruma ve kurtarma projesi. Bahse konu yol üzerinde teknoloji ve bilimi kullanarak, gerekli yüzey araştırması çalışmaları yaptık. Burada peribacalarına zarar verme kesinlikle söz konusu değil. " ifadelerinde bulunmuştu.

Kaynak: Sözcü Gazetesi /Erdoğan Süzer Hançerli yol için Unesco’ya şikayet gitti


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.