banner461

Uçhisar Kalesi artık gece de gezilebilecek.

Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uçhisar beldesindeki tarihi Uçhisar Kalesi artık gece de gezilebilecek.

banner15
Uçhisar Kalesi artık gece de gezilebilecek.
26 Temmuz 2013 Cuma 16:15

banner517
banner134

Uçhisar Belde Belediye Başkanı Osman Süslü,yaptığı açıklamada Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği merkezlerden biri olan ve günümüzden 5 bin yıl öncesine kadar uzanan köklü bir tarihe de sahip olan Uçhisar Kalesi'nin gündüz saatlerinin dışında, gecede yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilebilmesi amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi. Süslü, Hititler döneminde koruma amaçlı olarak kullanılan ve 1960'lı yıllara kadar da bölge insanlarının gerek normal yaşam ve gerekse de depo olarak yararlandığı Uçhisar Kalesi'nin 179 metre olan yüksekliği ile de bölgenin en büyük peribacası olduğunu ifade etti.

Kaledeki turizm hareketinin sadece gündüz değil, gece de devam etmesi düşüncesinden restorasyon ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve çalışmaların 200 bin TL'lik bir harcama ile 2 hafta önce tamamlandığını belirten Süslü, proje kapsamında kalenin içinde ve çevresinde iyileştirme çalışması yaptıklarını ve kalenin zirvesine kadar çıkan merdivenleri doğal dokuya uygun ahşaplardan yeniden düzenlediklerini açıkladı. Merdivenlerin çevresinde ve kalenin zirvesinde güvenlik şeritleri de oluşturduklarını ifade eden Süslü, son olarak kalenin merdivenlerini ve diğer çıkış noktalarını aydınlattıklarını söyledi.

Daha önce yerli ve yabancı turistler tarafından akşam saat 20.00'ye kadar gezilebilen kalenin yapılan çalışmaların ardından bundan böyle gece saat 22.30'a kadar gezilebileceğini söyleyen Süslü, bu sayede kalenin ziyaretçi sayısında da ciddi bir artış yaşanmasını beklediklerini vurguladı. Süslü, "Kaleyi her yıl yaklaşık 200 bin turist ziyaret ediyor. Ziyaretçilerimizden sürekli olarak kalenin aydınlatılarak gece de ziyarete açılması yönünde öneriler aldık. Bu kapsamda başlattığımız çalışmalar 2 hafta önce tamamlandı ve kaleyi 22.30'a kadar turistlerin ziyaretine açık hale getirdik. İlk izlenimler oldukça iyi. Bu durumun ziyaretçi sayısını ciddi oranda artıracağını düşünüyorum" diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.