banner461

Hacıbektaş Belediyesi’ne ”Sıfır Atık Belgesi”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Hacıbektaş Belediyesi’ne “Sıfır Atık” belgesi verildi.

banner15
Hacıbektaş Belediyesi’ne ”Sıfır Atık Belgesi”
23 Aralık 2020 Çarşamba 15:24

banner143
banner134

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Hacıbektaş Belediyesi’ne “Sıfır Atık” belgesi verildi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok yaptığı açıklamada;

”Sıfır Atık projesi kapsamında Hacıbektaş Belediyesi olarak, ilgili birimlerimize Sıfır Atık Belgesini almanın mutluluğu içerisindeyiz. Gelecek nesillerimize temiz bir Dünya bırakmak için LÜTFEN çöplerimizi ayrıştırıp atalım.” ifadelerini kullandı.

    

SIFIR ATIK NEDİR?

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

❖ Verimliliğin artması,
❖ Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
❖ İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
❖ Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
❖ Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
❖ Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

Kaynak: Haber Hacıbektaş Com


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.