banner461
banner195

Kardelen Eğitim Kurumları ve Tiamo İşbirliği

Kardelen Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi Öğrencilerine Tiamo tarafından hızlı okuma kursu verilmeye devam ediyor.

Kardelen Eğitim Kurumları ve Tiamo İşbirliği
16 Ekim 2015 Cuma 15:10

banner143
banner134
 Özel Kardelen Eğitim Kurumları olarak yenilikçi eğitim anlayışımız çerçevesinde TİAMO anlayarak hızlı okuma master eğitmeni İsmail IŞIK tarafınından okulumuzda gerçekleştirilen seminerler, okulumuzun lise kısmında tüm sınıflara uygulanıyor.

Seminerler de hızlı okuma nedir, nasıl başarılır ve hızlı okumanın okul ve sosyal hayatımıza  katkıları eğlenceli bir üslupla öğrencilere aktarıldı. Özel Kardelen Eğitim Kurumları Anadolu ve Fen Lisesi müdürü Mürsel Mert yaptığı açıklamada anlayarak hızlı okumanın önemini vurgulayarak şunları söyledi;" Öğrencilerimizin hem sınavlara hazırlanması sürecinde hem de derslerinde ki performansları artırmaları amacıyla böyle bir eğitim ortaklığı gerçekleştirdik. Tiamo' katkılarından dolayı teşekkür ediyorum, inşallah ilerleyen dönemlerde ortak çalışmalarımız artarak devam ediecektir." dedi.Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her kelime üzerinde duraklar. Bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve anlamlı bir bilgiye dönüştürür.Hızlı Okuma ve Anlamanın Faydaları Nedir?Hızlı okuma ve anlama, var olan bir metni veya yazıyı normal süreden daha erken okuma ve anlama becerisidir. Normal bir insan dakikada 120-180 kelime okur.

YGS ve LYS vb. sınavlarda kısa sürelerde yüzlerce soruyu okuyup cevaplaması gereken bir öğrenci için bu seviye çok yetersizdir.Günümüzde uygulanan çoktan seçmeli sınavlarda bir sınav sorusu ortalama 40-45 kelimeden oluşmaktadır. Normal bir öğrencinin bu soruyu sadece okuması 15-20 saniyesini alır. Hızlı okuma ve anlama eğitimi alan bir öğrenci, aynı soruyu daha iyi anlayarak, 5-7 saniyede okur ve her soruda 10 saniye ve dolayısı ile sınav boyunca ortalama “25 -30” dakika ekstra zaman' kazanır.Yani hızlı okuma ve anlama, aynı okuma süreci içerisinde daha çok metin okuma imkânı sağlanır. Hızlı okumayla her durumda zaman tasarrufu yapmanız mümkündür.Sınavlara hazırlanan bir öğrenci, sene boyunca ortalama 4000 test sorusu okuyup çözer, 300 saat ders çalışır. Derslerle ilgili yaklaşık 10000 sayfa okumak zorunda kalır. Hızlı okuyan öğrenci, okuması gereken ders kitapları, metinleri ve testleri 3-4 kat hızlı okuyup anlayarak, yıl boyunca büyük zamanlar kazanır. Daha fazla konuyu çok daha hızlı öğrenir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.