banner421
banner461
banner195

Nihayet Farkına Vardılar

Kapadokya bölgesinin en önemli el sanatları merkezi Avanos’ta daha önceki belediyenin yapamadığını CHP’li belediye başkanı yapıyor. İlçenin başlıca geçim kaynağı olan Çanak Çömlekçiliğin en önemli sorununa el atılıyor.

 Nihayet Farkına Vardılar

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Kapadokya bölgesinin en önemli el sanatları merkezi Avanos’ta daha önceki belediyenin yapamadığını CHP’li belediye başkanı yapıyor. İlçenin başlıca geçim kaynağı olan Çanak Çömlekçiliğin en önemli sorununa el atılıyor.

Avanos’ta çanak üretim faaliyeti sürdüren çok sayıda ustamızın ortak sorunlarından birisi de kaliteli ve sürdürülebilir çanak çamuru ihtiyacı.

Her yıl yağışlar ve sellerle birlikte mil olarak ta tabir edilen ve çanak yapımında kullanılan kaliteli toprak tabakası yok olup gidiyor. Çanak çamuru temin etmek yıldan yıla daha da zor bir hal alıyor. Elde edilen ve çanakçılık ta kullanılan toprağın ise bir serisi diğerine renk ve kalite olarak denk gelmiyor.

Bu doğrultuda Avanos Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Avanos’un önde gelen çanak ustalarından Mehmet Körükçü ile görüş alış – verişinde bulunarak, çanakçılarımızın çanak toprağı temin ettiği yerlere süzgeç havuzları oluşturdu.

Sektörün sorunlarının giderilmesi ve ustalarımızın bu mesleği gelecek kuşaklara aktarabilmesi için, çanakçılarımızın ihtiyaçlarını süzgeç havuzlarından temin ettikleri çamurla bir nebze karşılayabilmeleri hedefleniyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.