banner461
banner195

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi "Türk Dili ve Edebiyatına Genç Yaklaşımlar" 3. Öğrenci Sempozyumu Yapıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı tarafından, Yrd. Doç. Dr. Günil Özlem Ayaydın Cebe’nin koordinatörlüğünde düzenlenen “Türk Dili ve Edebiyatına Genç Yaklaşımlar” 3. Öğrenci Sempozyumu geniş katılımla yapıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
28 Mayıs 2014 Çarşamba 17:49

banner143
banner134

 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı tarafından, Yrd. Doç. Dr. Günil Özlem Ayaydın Cebe’nin koordinatörlüğünde düzenlenen “Türk Dili ve Edebiyatına Genç Yaklaşımlar” 3. Öğrenci Sempozyumu geniş katılımla yapıldı.

Üniversitemiz Tafana Aşçılık ve İkram Hizmetleri Uygulama Tesisleri Kubbe Altı Konferans Salonunda düzenlenen sempozyuma Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç'ın yanı sıra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Doç. Dr. Tuncay Bülbül, bu tür bilimsel etkinliklerin öğrencilerin özgüvenlerinin artmasına büyük katkı sağladığını söyledi. Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç ise konuşmasında, 2011 yılında gerçekleştirilen ilk sempozyumun heyecanını bugünmüş gibi anımsadığını belirterek bu heyecanın çok güzel netice verdiğinin altını çizdi. Bu yılki sempozyumun yalnızca bildiri başlıklarına bir göz atıldığında bile yine aynı şevk ve istekle çalışılmış olduğunun fark edildiğini belirten Kılıç, tamamen amatör bir ruhla geleceğin bilim adamları, başarılı öğretmenleri olma adına atılmış çok büyük ve önemli adımlar olarak bu tür etkinlikleri önemsediğini bir kez daha vurguladı.

Açış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk oturumu olan “1. Dil Oturumu”na geçildi. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem’in başkanlığında başlayan oturumda Şahsenem Halilbekova, “Adana’da Yaşayan Kırgızlar”, Yunus Demir, “Kumuk Türkçesinde Deyimler” ve Ali Küçüktosun “Meyve ve Sebze Tanımları Üzerine” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. 

Yrd. Doç Dr. Hacer Tokyürek’in oturum başkanlığını yaptığı “2. Dil Oturumu”nda Reva Yılmaz, “Pozantı İlçesi Ömerli Köyü Ağzı Ses Bilgisi”, Uğur Çavga, “Konya Ereğli İlçesi Belkaya Ağzı”, Gürcü Işık, “Türkiye Türkçesinde Takısız Ad Tamlaması Var mıdır?” başlıklı bildirilerini sundu.

Sempozyumun çağrılı konuşmacısı olan Gazi Üniversitesi Halk Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, öğleden sonraki ilk konuşmacı olarak “Halk Biliminin Sıra Dışı Bağlamları: ‘Netlore’ ve ‘Netnografi’” başlıklı bir konferans verdi. Konferansın ardından Yrd. Doç. Dr. Günil Özlem Ayaydın Cebe’nin başkanlığında toplanan “Akabi Hikâyesi Oturumunda” Selda Parlak, “Akabi Hikâyesi’nde Anlatıcı”, Birsel Sağıroğlu, “Akabi Hikâyesi’ne Marksist Eleştirel Bir Yaklaşım”, Senem Gezeroğlu, “Akabi Hikâyesi’nde Kadın ve Toplum” ve Zeliha Nazik “Akabi Hikâyesi’nde Çatışma ve Kronotop” başlıklı bildirilerini sundu.

SEMPOZYUMUN İKİNCİ GÜNÜNE DE YOĞUN İLGİ

Sempozyumun ikinci günü “Klasikten Moderne Edebiyat Oturumu” ile Doç. Dr. Tuncay Bülbül’ün başkanlığında başladı. Bu oturumda, Ebru Leman Satar, “Periler Diyarından Kalpler Ülkesine Yolculuk: The Faerie Queene veHüsn ü Aşk” ve Volkan Karagözlü, “Attila İlhan Şiirinde Gazelin İzleri” başlıklı bildirilerini sundu. 

Yrd. Doç. Dr. Oktay Yivli’nin oturum başkanlığını yaptığı “Yaşam Öyküsü” başlıklı ikinci oturumda Ferhan Över “Tezkireden Biyografiye Fatma Aliye”, Murat Gür, “Halide Edip ve Halide Nusret’in Otobiyografilerinde Kimliğin Temsili”, Hayati Gostalak, “Mektuptan Romana Handan” ve Gülşen Şahin Karanfil, “Ayşe Kulin’de Yaşamı Yazmanın Toplumsal Boyutu” başlıklı bildirilerini sundu. 

Günün üçüncü oturumu Yrd. Doç. Dr. Şamil Yeşilyurt’un başkanlığında “Roman ve Öykü Oturumu” adı altında gerçekleşti. Bu oturumda Elif Esra Önen, “Huzur’da Aşkın Kronotopları”, Nedim Üncü, “‘Menekşeli Bilinç’te Bilinçlenen Kadın”, Cennet Yarşi, “Kalan Romanında Delilik” ve Alptuğ Topaktaş, “Aile Çay Bahçesi Romanında Elektra Kompleksi” başlıklı bildirilerini sundu.

Sempozyumun son oturumu olan “Halk Edebiyatı Oturumu”na ise Doç. Dr. Mehmet Çeribaş başkanlık etti. Oturumda Fatma Köse, “Altın Arığ Destanı’ndaki Mitolojik Unsurlar”, Erkinay Ergeşkızı, “Narikbay Hikayesi’nde Kırgızların Toplumsal Yaşamı”,  Ebru Kılıç, “Doğu Türkistan’dan Anadolu’ya Yağmur Törenleri”, Filiz Hamurişçi, “Sözlü Kompozisyon Kuramı Işığında Ağıtlardaki Formül İfadeler” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. 

Sempozyuma katılan lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile araştırma görevlilerinin Türk dili ve edebiyatının çeşitli dönem ve meselelerini bilimsel araştırma yöntemleriyle ele aldıkları çalışmalarını sundukları sempozyumun sonunda, katılımcılara ve organizasyonda görev alan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden 45 kişilik ekibe katılım ve teşekkür belgeleri verildi.

Sempozyumun kapanışında konuşan Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuncay Bülbül, üç yıldan beri başarılı bir şekilde düzenlenen sempozyumun gerçekleştirilmesine büyük önem veren Yrd. Doç. Dr. Günil Özlem Ayaydın Cebe başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Sempozyum Koordinatörü Ayaydın Cebe ise,  15 haftalık bir derse bedel bir deneyim olduğunu belirttiği sempozyumun gerçek anlamıyla öğrencilerin etkinliği olduğunu vurgulayarak organizasyonun mutfağında görev alan öğrencilere teşekkür belgelerini verdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.