banner421
banner461
banner195

Nevşehir’den Kısa Kısa Haberler

İlimiz Nevşehir ve ilçelerinden kısa kısa haberleri sizler için derledik...

Nevşehir’den Kısa Kısa Haberler

banner143
banner134
Nevşehir de günün gelişen olaylarından derlediğimiz haberleri veriyoruz. İşte Nevşehir ve ilçelerinden derlediğimiz gündeme ilişkin kısa başlıklarla haberler...

Ürgüp Kaymakamı, Halil Dede Türbesinde İncelemede Bulundu.
Ürgüp Kaymakamı Sayın Mehmet MARAŞLI, Halil Dede Türbesinin tescil edilip onarılarak koruma altına alınması konusunda çalışmalar yapan Ürgüplüler Derneği Basın Yayın Dergi Sorumlusu Prof.Dr Sayın H.Hüseyin DİLAVER ile birlikte türbede incelemede bulundular.

DSİ'den Tatlarin Sulaması Boru Alım İhalesi İmzalandı.
DSİ Kayseri 12.Bölge Müdürlüğüne bağlı Proje ve İnşaat Şube Müdürlüğünce ihalesi gerçekleştirilen ve 455 ha alanı sulayacak olan Nevşehir-Acıgöl Tatlarin Sulaması Yenileme İnşaatının boru alımı sözleşmesi Bölge Müdürü Okan Bal ve yüklenici Netbor Plas. Boru İnş. Nak. Mad. Lab. Hiz. Tic. ve San. A.Ş. yetkilileri arasında 04.08.2017 tarihinde imzalanmıştır.

TOKİ Nevşehir Göre'de 225 konutluk proje yapacak! 
Yeni projelerine hız kesmeden devam eden TOKİ, Nevşehir'de yeni proje hazırlığına başladı. TOKİ Nevşehir Göre'de 225 konutluk yeni proje inşa edecek. 
T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yeni projelerine ara vermeden devam ediyor.  TOKİ  Nevşehir'in Merkez ilçesine bağlı Göre Beldesi'nde yeni projeye hazırlanıyor.  TOKİ Nevşehir Göre projesinin ihalesi 18 Eylül'de yapılacak. Proje kapsamında 225 adet konut, 3 dükkanlı ticaret merkezi yer alacak.  İhale ilanı: Nevşehir İli, Merkez İlçesi, Göre Beldesi, Çayırlık Mahallesi 225 Adet Konut ve 1 Adet 3 Dükkanlı Ticaret Merkezi İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 18 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 14:30'da yapılacak.

Antalyalı 200 Alevi Hacıbektaş’ta…

Antalya’da yaşayan Aleviler, Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne gitti.Daha önceki yıllarda “Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri” çerçevesinde Hacıbektaş’ı ziyaret eden Antalya’daki Alevi vatandaşlar, bu kez geziyi etkinlik öncesine aldı. Hacı Bektaş Veli’yi anmak, kurban kesmek ve inançları gereği delikli taştan geçmek için günler öncesinden hazırlık yapan Antalyalı alevi vatandaşlar, 4 otobüsle Antalya’nın Yeşildere Mahallesi’nden hareket etti. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuna geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ilgi yine büyüktü. 7’den 70’e 200 alevi vatandaşın oluşturduğu kafile, uzun bir yolculuktan sonra Hacıbektaş İlçesi’ne ulaştı. Yolculara 3 günlük etkinlik boyunca kumanyalar dağıtıldı, şapka, tişört, Hacı Bektaş’a özgü hediyeler verildi.
DELİKLİ TAŞ’TAN GEÇMEYE ÇALIŞTILAR
Hacıbektaş yolculuğu sırasında, üzerinde Hacı Bektaş Veli'nin resminin yer aldığı tişörtleri giyen alevi vatandaşlar, şapkaları ve hediye edilen teslim taşından yapılan kolyeleri de taktı. Hacı Bektaş Veli Türbesi’ni ziyaret edip dua eden aleviler, daha sonra inançları gereği ‘Beştaşlara’ gidip mum yaktı ve dilek taşı attı; bu arada ‘Delikli Taş’tan geçmeye çalışan alevi vatandaşların çabası çevredekiler tarafından ilgi ile izlendi, fotoğrafları çekildi. Yeşildere Mahalle Muhtarı Kemal Genbeş, 3 gün süren yolculuğun ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e organizasyon için teşekkür etti. Muhtar Genbeş, “Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 4 otobüs Hacıbektaş’a geldik ve ziyaretlerde bulunduk. Antalya dönüşü de Konya’da Mevlana’yı ziyaret ettik. Başta, değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel olmak üzere, 200 kişiyi burada en iyi şekilde ağırlamalarından dolayı mahallelim adına tüm ekibe çok teşekkür ederim” dedi. Alevi vatandaşlar Antalya dönüşünde de Konya’ya uğrayarak Mevlana’yı ziyaret etti.


Nevşehir Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Seyfullah DURAN Kaymakamımız Sayın Muhammed Sait BAYTOK'u Ziyaret Etti.
Nevşehir Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Seyfullah DURAN ve Şube Müdürü Yusuf ŞAHİN, Avanos Çömleği başta olmak üzere Avanos'a özgü yöresel ürünlerin Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescilinin yapılabilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunmak için  Kaymakamımız Sayın Muhammed Sait BAYTOK'u makamında ziyaret etti. 
        Ziyarette konuya ilişkin istişarelerde bulunuldu ve Kaymakamımıza bilgi verildi. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.