banner461

NEVÜ Eğitim Fakültesi Mezunları Törenle Diplomalarını Aldı

NEVÜ Eğitim Fakültesi 2021–2022 Mezunları Düzenlenen Törenle Diplomalarını Aldı

banner15
NEVÜ Eğitim Fakültesi Mezunları Törenle Diplomalarını Aldı
24 Haziran 2022 Cuma 23:40

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Eğitim Fakültesi 2021-2022 eğitim öğretim yıllı mezunları, Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan törenle diplomalarını aldı.

Mezuniyet programına, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Davut Sarıtaş ve Doç. Dr. Şeyhmus Aydoğdu, Eğitim Fakültesi Bölüm Başkanları, NEVÜ akademik ve idari personel, öğrenciler ile aileler katıldı. 

“Hüzünlü bir bitişin yanında yepyeni bir başlangıç yapıyoruz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, Eğitim Fakültesi birincileri Rabia Çolak, Berfin Kandemir, Hatun Beyazburun’un mezun olan öğrenciler adına yaptıkları konuşmayla başladı. Hüzünlü bir bitişin yanında yepyeni bir başlangıç yaptıklarını vurgulayan öğrenciler, geleceğin öğretmenleri olarak sadece bir çocuğun hayatına değil, o çocuğun yaşamındaki herkesin hayatına dokunduklarının bilinciyle yetiştirildiklerini, eğitimlerinde emeği geçen herkese çok teşekkür ettiklerini söylediler.

“Bir toplumun en büyük sermayesi yetiştirdiği eğitimli insandır. İşte o insanları siz yetiştireceksiniz”

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın ise, Eğitim Fakültesi olarak 491 öğretmen adayını mezun etmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, “Hayatınızda yeni bir dönem başlıyor. Sizler insan yetiştirmek gibi sorumluluğu son derece ağır bir görevi üstleniyorsunuz. Bir toplumun ve bir ülkenin en büyük sermayesi ülkedeki eğitimli insanıdır. İşte o insanları siz yetiştireceksiniz. O nedenle öğrenmeye, kendinizi farklı okumalarla ve bilgiyle beslemeye devam etmelisiniz. Gücünüzü; bilgiden, sahip olduğunuz değerlerden, ahlakınızdan ve kaliteli bir hayatı inşanızdan alınız” diye konuştu.

 “Bu topraklarda kadim bir geleneğin mirasını yaşayan, yaşatan bir eğitim kurumuyuz”

Konuşmasına törene katılanları selamlayarak başlayan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin de “Üniversitemiz Hacı Bektaş Veli Hazretleri’nin ismini taşıyor. Bu topraklarda kadim bir geleneğin mirasını yaşayan, yaşatan ve bu kadim geleneğe layık öğrenciler yetiştirmeye çalışan bir eğitim kurumuyuz. Bu noktada Eğitim Fakültesi öğrencilerimizin daha özel bir yeri var. Bu geleneği gittikleri yerlerde genç nesillere aktarmalarını bekliyoruz. Dolayısıyla siz mezunlarımız çok mukaddes ve sorumluluğu yüksek bir göreve talipsiniz.

Bundan sonraki meslek hayatınızda bu felsefeye uygun insanlar yetiştireceğinize inancımız tamdır. Hacı Bektaş Veli’nin, Ahi Evran’ın, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin bize öğrettiği; insanın evrende en yüksek değer olduğudur. Dolayısıyla bu en mukaddes varlığın da en güzel şekilde yetiştirilmesi gerektiğidir. Bunu da inşallah mezun olan siz genç arkadaşlarım yapacaksınız. Biz burada, bir yandan milli değerlerimizle beslenirken diğer yandan hikmetin müminin bir yitik malı olduğu ve nerede bulunursa alınması gerektiğini unutmadan, evrensel bir bakış açısını öğrencilerimize kazandırmaya çalıştık.

Öğretmenlik aynı zamanda yaşam boyu bitmeyen bir öğrencilik sürecidir. Sizden, modern termonolojiyle hayat boyu öğrenme ilkesiyle, dinimizin ise ‘beşikten mezara ilim öğreniniz’ emri gereğince, hayat boyu öğrenen insanlar olmanızı ve bunu gelecek nesillere aktarmanızı ümit ediyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Siz değerli velilerimiz bize emanet ettiğiniz çocuklarınızı en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştık, bu anlamlı gururu bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum. Ve değerli hocalarım, mezunlarımızın eğitim sürecine verdiğiniz katkılardan dolayı sizi kutluyorum” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından Eğitim Fakültesi birinci, ikinci ve üçüncüsüne hediyelerini Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in verdi. Fakülte birincilerinin mezuniyet yaş kütüğüne plaket çakmasının ardından 2021–2022 eğitim-öğretim yılında mezun olan öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi.

Mezuniyet töreni, öğrencilerin mezuniyet sevincini keplerini coşkulu bir şekilde havaya fırlatarak yaşamalarının ardından, fotoğraf çekimiyle son buldu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.