banner461

3 Yıldır Patates’in Saltanatında Oturuyor

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan patates siğili hastalığı nedeniyle bir kısım tarım alanının patates üretimine kapanması, patatesin yerine alternatif ürünlerin ekilmeye başlanması patates konusundaki Nevşehir’in yerini geri plana atmaya devam ediyor.

banner15
 3 Yıldır Patates’in Saltanatında Oturuyor
16 Aralık 2014 Salı 17:01

banner517
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Geçtiğimiz yıllarda yaşanan patates siğili hastalığı nedeniyle bir kısım tarım alanının patates üretimine kapanması, patatesin yerine alternatif ürünlerin ekilmeye başlanması patates konusundaki Nevşehir’in yerini geri plana atmaya devam ediyor.

Yöredeki tarım arazilerinin patates ekimine son derece uygun olduğunun belirtilmesinin yanı sıra, son yıllarda bu konuda yaşanan olumsuzluklar buğday ürününü daha cazip bir seviyeye taşıdı. Öyle ki, buğday üretimi artarken, patates üretiminde çok ciddi bir kaybın yaşandığı gözleniyor.

Edinilen bilgiye göre; Buğday üretimi ilimiz genelinde 500 tonun üzerine çıkarken, arpa ve çavdar üretimi de patates’in önüne geçmiş durumda. İlimizde arpa üretimi 271 ton seviyelerine ulaşırken, çavdar üretimi ise 37 bin tona ulaşmış durumda. Ekim alanı itibariyle arpa ve çavdar ürünlerinin gerisinde kalan patates ürününün ise ilimiz genelinde 510 bin hektarlık arazide yapıldığı belirtiliyor. 321 bin ton dolayında geçtiğimiz yıl üretimi yapılan patates ürününün geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuzlukların ardından üretim sahasının daha da daralabileceği ve rekoltenin daha da düşebileceği bildiriliyor.

Bu arada ilimizdeki tarım alanlarının yüzde 65.4’ü tarıma elverişli olarak kullanılabiliyor. Yüzde 13.3’ü çayır ve meralık olan ilimiz arazilerinin ancak 1.3’ü ormanlık ve fundalık olarak görülüyor. Yüzde 20’lik arazimiz ise tarıma elverişsiz alan olarak göze çarpıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ÇİFÇİ - 6 yıl önce
evet kardeşi̇m yillarca zarar etti̇k bi̇ defa haber olmadi geçen yil artik hastalik olmuştu hepi̇ni̇ze fi̇yatlari düşürmek i̇çi̇n bakan medya ne yapacagini sasirdi hatta kendi̇ köylümüz dahi̇ çünkü 10 krşa alişilmişti zaman bi̇zden yana unutmayin umarim yayinlarsiniz