banner461

Nevşehir'de Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Nevşehir'de Ahilik Haftası Kutlamaları Çelenk Töreni ve Ziyaretlerle Başladı.

banner15
Nevşehir'de Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
12 Eylül 2022 Pazartesi 22:54

banner517
banner134

12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında kutlanan 35. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdoğan Korkutmaz ve Oda Başkanlarından oluşan heyetin katılımıyla Nevşehir Esnaf Odaları Birliği Çelenginin Atatürk Anıtına konulmasıyla başladı.

Akabinde heyet Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel'i makamında ziyaret etti.  

Vali Becel, 35. Ahilik Haftası Kutlama etkinlikleri kapsamında Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı ve beraberindeki birliğe bağlı oda başkanlarını makamında kabul etti.

Ziyarette hafta etkinlikleri kapsamında yapılacak olan faaliyetler hakkında Vali Becel'e bilgiler verildi. Ziyarette Vali Becel; “Başta Nevşehir esnaf ve zanaatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımın Ahilik Haftası’nı kutlar, hafta boyunca tertip edilecek etkinliklerin hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.  
 

Ahilik Haftası Kutlama Heyetinden Belediye Başkanı Savran’a Ziyaret

35. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Nevşehir’de oluşturulan Ahilik Haftası Kutlama Heyeti, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran’ıziyaret ederek, gerçekleştirilecek kutlama etkinliklerine ilişkin bilgiler verdi.

Belediye Başkanı Savran, Nevşehir Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdoğan Korkutmaz ve oda başkanlarını başkanlık makamında konuk etti.

Ziyarette Ahilik Haftası Kutlama Komitesi heyeti Başkan Savran’a, 35. Ahilik Haftası dolayısıyla Nevşehir’de gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Ahilik anlayışının Türk Milleti’nin temel değerlerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Savran, dünyada Türk toplumunda hayat bulan Ahilik anlayışının kardeşlik, yardımseverlik, adalet ve terbiye gibi birçok hasleti bir arada tutan bir değer olduğunu kaydetti.

Tüm esnaf ve sanatkarlar Ahilik Haftasını kutlayan Savran, “Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini ve sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir.” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

Etiketler; #2022

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.