banner461

Testi kebabı yemeden gitmek olur mu?

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğasının bir lütuf gibi nakış nakış işlendiği Kapadokya’nın mutfağındaki aşçılar da en az Avanos çömlekçileri kadar sanatçı...

banner15
Testi kebabı yemeden gitmek olur mu?
19 Ocak 2021 Salı 10:17

banner517
banner134

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğasının bir lütuf gibi nakış nakış işlendiği Kapadokya’nın mutfağındaki aşçılar da en az Avanos çömlekçileri kadar sanatçı! Göz doyuran atmosferi, donatılan bir Kapadokya sofrasına da siniyor.  

Testi Kebabı; Geleneksel olarak kuzu eti, soğan, domates, sarımsak ana malzemeleriyle, yerine göre ise patlıcan, mantar, patates gibi sebzelerle de hazırlanan bu kebap, testide az ateşte pişerken suyunun içine salınmasıyla lezzet buluyor. Ama en çok da tandırda yapılanı makbul. 

Bazı restaurantlarda testinin ağzı hamurla kapatılıp pişirilse de, orijinal testi kebabının ağzı ortası delinmiş bir patatesle kapatılıyor. Pişerken patatesin ortasındaki delik genişledikçe testi bir düdüklü tencere gibi kebabın özüne lezzet katıyor. 

Baharatların kullanımı ise aşçıların sırrı ve kendi yarattığı lezzete neyi ne kadar kattığını pek de paylaşmıyor.  

Kebapların konduğu testiler özel bir sır kaplamasıyla Avanos’ta yapılıyor. Bu arada testinin önünüzde kırıldığı sunumuyla ve kırıklardan yükselen kokuyla yemeden etkileneceğinizi de söyleyelim. Kalabalık gruplar için aynı tarifler büyük çömleklerde de hazırlanabiliyor. 


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.