banner461

“Ayla” Film Ekibi Üniversitemizde

Ülkemizde ve tüm dünyada “Ayla” fırtınası sürüyor.

banner15
“Ayla” Film Ekibi Üniversitemizde
14 Kasım 2017 Salı 17:40

banner517
banner134
Ülkemizde ve tüm dünyada “Ayla” fırtınası sürüyor. Türkiye’nin Oscar adayı olan ve Güney Afrika’da düzenlenen 11. Cape Town Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönen Ayla filminin yönetmen ve oyuncuları Üniversitemize konuk oldu.
Yarım yüzyıl önce Kore Savaşı'na katılan Astsubay Süleyman Dilbirliği’nın ölümden kurtardığı Koreli minik kıza Ayla ismini vermesiyle başlayan dramatik hikayenin anlatıldığı Filmin; Yönetmeni Can Ulkan, Oyuncuları İsmail Hacıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca, Meral Çetinkaya, Sinem Uslu ve Mehmet Esen öğrencilerimizle bir araya gelerek söyleşi programı gerçekleştirdi.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı'nın refakatinde Kapadokya’yı gezen Film Ekibi daha sonra söyleşi programı için üniversitemiz Kültür ve Kongre Merkezine geçti. Burada salonu hınca hınç dolduran büyük bir kalabalığın coşkusuyla karşılanan Film Ekibi, program süresince duygulu ve keyifli anlar yaşadı.
Söyleşi Programının başlangıcında bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mazhar Bağlı; Ayla Filminin yüreğimize dokunduğunu hatta yüreğimizi delip geçtiğini, filmde Milletimizin şefkatinin, alicenaplığının ve cesaretinin farklı bir pencereden gözler önüne serildiğini vurgulayarak bu güzel yapımda emeği geçen tüm ekibi kutladı.
Programda konuşan Filmin yönetmeni Can Ulkay öğrencilere hitaben; “Müthiş bir okula sahipsiniz, İstanbul’da böylesini bulamazsınız haberiniz olsun… Çok güzel bir enerjiniz var. Bunu daha bu salona girmeden bize hissettirdiniz. Biz, bu filmde aslında savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu, ve bunu da küçük bir kızın hayatının etrafındaki hikâye ile anlattık. Sevgi olmadan yaşamak imkânsız. Nerede ne olursa olsun. Kiminle olursa olsun savaşın ortasında küçük bir kız ve bir astsubay sevgi içinde yaşadılar. Bunun mümkün olduğunu sizlere aktarmaya çalıştık ve başardığımızı görüyoruz. "Ayla" filmi Türkiye’de doğdu ve şu anda bütün dünyada her gün daha da ilerleyerek duyuluyor” dedi.
Film oyuncularından Mehmet Esen ise; salonu dolduran öğrencilerin büyük çoğunluğunun kız öğrenciler olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek; “Sizleri buraya gönderen anne ve babalarınızın ellerinden öperim” dedi.
Programın büyük keyifle geçen söyleşi kısmında, öğrencilerin sordukları soruları yanıtlayan film ekibi daha sonra tüm öğrenciler ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Karipcin tarafından filmin yönetmeni ve oyuncularına plaket ve Kapadokya’yı temsil eden hediyeler takdim edilmesinin ardından, Forum Kapadokya Sinema Salonunda gerçekleştirilecek film gösterimine geçildi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.