banner461

Mevlana değişim programı başvuru süresi uzatıldı

YÖK Başkanlığınca Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında 2017-2018 akademik yılı için başvurular başlamıştır.

banner15
Mevlana değişim programı başvuru süresi uzatıldı
02 Mart 2017 Perşembe 13:30

banner517
banner134
YÖK Başkanlığınca Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında 2017-2018 akademik yılı için başvurular başlamıştır. Proje önerisi yapacak Öğretim Üyelerinin Yöksis üzerinden kendi şifreleri ile yapılacak başvurularını 31 Mart 2017 tarihine kadar yapmaları ve çıktılarını 05 Nisan 2017 tarihine kadar Uluslararası İlişkiler Ofisine teslim etmeleri gerekmekte.

Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programına Öğretim Üyeleri başvuruda bulunabilecek. 
Yöksis/Genel İşlemler/Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı butonundan Proje Önerisi için girişler yapılabilecek.
Tüm proje önerisi başvuruları koordinatörlük tarafından YÖK Başkanlığına Rektörlük Makamı üst yazısı ile iletilecek.
Bu sebeple proje önerisi yapan tüm akademisyenlerin Yöksis üzerinden girişlerini tamamladıktan sonra koordinatörlüğümüze imzalı çıktılarını ulaştırmaları gerekmekte.
Proje Ortağı olabilecek üniversiteler Yöksiste başvuru esnasında çıkacak.
Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında anlaşmalı olduğu ülke ve üniversiteler listesi ve irtibat kişilerinin iletişim bilgileri ekte yer almakta.
Proje ortağı olacak üniversite ile Mevlana Değişim Programı kapsamında anlaşma olması gerekmekte. Mevlana Değişim Programı kapsamında bir üniversite ile anlaşma yapabilmek için öncelikli olarak Yök Başkanlığından ilgili üniversitenin tanınıp tanınmadığının Rektörlük üst yazısı ile YÖK Başkanlığına iletilmesi ve akabinde ilgili üniversitenin tanınırlığına dair yazının YÖK Başkanlığından gelmesi beklenir. Bu yazı geldikten sonra iki üniversite arasında Rektörlerin imzalayacağı anlaşma metinlerinin kuruma iletilmesi gerekecek. Bahsi geçen süreç postada yaşanabilecek aksilikleri göze almaksızın en az 2 aydır. Bu sebeple yeni bir üniversite ile anlaşma imzalanması durumunda Proje önerisi başvurusu yetişmeyeceğinden proje önerileriniz için seçeceğiniz ortağı mevcut anlaşmalı olduğumuz üniversiteler arasından seçmenizi öneririz.
Proje süresinin toplamda 1 yıl olarak belirtilmesi tavsiye edilmekte.
Proje kapsamında gelen ve giden öğretim elemanlarının ortağı ülkeye en az 14 gün en fazla 90 gün gitmeleri gerekmekte. ( Proje süresince 1 akademisyenin gideceği sürelerdir)
Proje kapsamında gelen/giden öğrenci olması gerekmektedir ve öğrencilerin en az bir dönem en çok iki dönem ortak üniversitede bulunmaları gerekecek.
YÖK Başkanlığınca Yöksiste 01 Mart 2017 tarihinde yayınlanan başvuru sürecine ilişkin önemli notlar aşağıda yer almakta;
Devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanları YÖKSİS üzerinden kendi şifreleri ile “Genel İşlemler” menüsünden “Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı” sekmesinde yer alan "Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı Proje Önerisi Başvuru Formu"na ait verilerin girişlerini eksiksiz yapmaları gerekmekte.
Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında yapılacak başvurularda yükseköğretim kurumunun, Proje ortağı olarak yer alması düşünülen yükseköğretim kurumu ile Mevlana Değişim Programı Protokolü” imzalamış olması gerekmekte.
Projelerdeki öğrenci ve öğretim elemanı değişim sürelerinde Mevlana Değişim Programına İlişkin Yönetmelik” hükümleri geçerli.
Proje başvuruları yapılırken başvurulacak alan ile ilgili mevcut Mevlana Protokol alan uyumuna dikkat etmeleri gerekmekte. Alan, Protokolde mevcut değilse, öğretim elemanının Mevlana Koordinatörlüğü ile iletişime geçerek Protokollerde alanla ilgili güncelleme yapılmasını sağlamaları uygun olacak.
Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı kapsamında Proje Başvurusu yapmak isteyen öğretim elemanlarının, en geç 31 Mart 2017 tarihi mesai bitimine kadar https://yoksis.yok.gov.tr adresinden başvuru yapmaları gerekmekte.
Ödeme tutarlarına ilişkin veriler sistemde henüz bulunmamakta. Bu nedenle başvuru çıktılarında tutarlar bulunmayacaktır; ödeme tutarları, önümüzdeki günlerde alınacak Yürütme Kurulu kararı ile belli olduktan sonra projelere ait değişim sayıları ve süreleri üzerinden sistem otomatik hesaplama yapacaktır. Bu nedenle, projelerde değişim süreleri ve sayılarına ilişkin verilerin girişinde dikkat edilmesi gerekmektedir.
Sistem üzerinden girişleri eksiksiz yapılan başvuru form çıktılarının Mevlana Koordinatörlüğü ve Rektörlük aracılığıyla üst yazı ekinde Başkanlığımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Rektörlük üst yazı ekinde iletilmeyen Proje başvuruları kesinlikle işleme alınmayacaktır.
Başvuru yapmak isteyen öğretim elemanları, başvuru sürecinde karşılaşacakları sorunlara ilişkin kurumunun Mevlana Koordinatörlüğü ile ya da Başkanlığımıza ait 0312 298 74 84 nolu telefonla iletişime geçebilirler ya da mevlana@yok.gov.tr adresine mail atabilirler.


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.