banner461

Nevşehir Külliyesi , Hayırseverlerin Destekleri İle Yükseliyor

Nevşehir’de gelecek yüzyıllara bırakılabilecek en önemli eser olarak da değerlendirilen Nevşehir Külliyesi, hayırseverlerin yakın ilgi ve destekleri ile yükselmeye devam ediyor.

banner15
Nevşehir Külliyesi , Hayırseverlerin Destekleri İle Yükseliyor
17 Ekim 2016 Pazartesi 10:43

banner517
banner134
Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve belediye ile Nevşehir Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile işbirliği halinde devam eden Nevşehir Külliyesi, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin de özelliklerini yansıtıyor.
Ali Dirikoç Bulvarı üzerinde 3 kattan oluşacak ve açık ve kapalı mekanlarıyla 11 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği camii, gasilhane, gusülhane, morg,kadın ve erkek taziye evi, 500 kişilik konferans salonu, Alimler misafirhanesi ve kütüphane ile dini eğitimlerin gerçekleştirileceği çeşitli sosyal donatılarında yer alacağı Nevşehir Külliyesi, kendi ölçeğinde şehir merkezinde Cumhuriyet döneminin ilk yapısı unvanını da kazanacak.
Nevşehir’de hayır işleri ile adeta yarışan hayırseverlerin yaptığı katkılar ile devam eden Nevşehir Külliyesinin dört bir yanındaki minarelerin de yapım çalışmaları son aşamaya geldi.
2017 yılı  içerisinde hizmete kazandırılması planlanan Nevşehir Külliyesinde,  bu yıl sonuna kadar  kaba bölümlerinin inşaatının tamamlanması öngörülüyor.
Nevşehir Külliyesi ile birlikte külliye çevresinde  52 bin metrekarelik alanda  şehir meydanı da oluşturulacak.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.