banner461

Nevşehir Ürgüp'te Hafızlık ve Ezanı Güzel Okuma Yarışması Yapıldı

Nevşehir'in Ürgüp İlçesinde Kur’an’ın Genç Muhafızları Hafızlık, Genç Sada Kur’an-ı Kerim´i Güzel Okuma Ve Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması Düzenlendi.

banner15
Nevşehir Ürgüp'te Hafızlık ve Ezanı Güzel Okuma Yarışması Yapıldı
02 Mart 2017 Perşembe 19:48

banner517
banner134
Nevşehir'in Ürgüp İlçesinde, ezanı güzel okuma ve hafızlık yarışması düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğütarafından her yıl düzenli olarak organize edilen Kuran-ı Kerim okuma ezan okuma ve hafızlık yarışması Ürgüp Belediyesi Turgut Özal Kültür Merkezinde düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim, ezan okuma ve hafızlık yarışmalarına, İlimiz Valisi İlhami AKTAŞ,   Ürgüp Belediye Başkan Vekili Ali ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR İl Müftüsü Yakup ÖZTÜRK, il genelindeki İmam Hatip Liselerinin öğretmenleri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali AKTAŞ, konuşmasında; “düzenlenen hafızlık, ezan okuma ve kuran-ı kerim okuma yarışmasına katılan öğrencilerimizin her biri kuran-ı kerimi Allah’ın sözlerini gençliğin verdiği heyecanlarını yenerek orayı terk etmeden cümlelerini tamam etmeğe çalıştılar bu kapsamda göstermiş oldukları başarıdan dolayı kutluyorum ayrıca öğretmenlerinin de vermiş oldukları emeklerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmasında, Durmuş Emre ŞİMŞEK, ezan okuma yarışmasında, Mahmut Sami KALKAN, hafızlık yarışmasında ise Rıdvan DURAN birinci oldu.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmeden önce Vali AKTAŞ’ın 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için yarışmaya katılan öğrencilere aşır okutmasının ardından ödül törenine geçildi ve dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.


İşte Haberimizin Detayları:

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından tertip edilen İmam Hatip Liseleri Erkek Öğrencileri arasında Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Kur’an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık, “Genç Sada” Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve “Genç Bilaller” Ezan Okuma yarışması düzenlenmiştir.

Ürgüp Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Ürgüp Turgut Özal Kültür Merkezinde düzenlenen yarışmaya Nevşehir Valisi Sayın İlhami AKTAŞ, Ürgüp Belediye Başkan Vekili Ali ŞAHİN, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR, Nevşehir İl Müftüsü Yakup ÖZTÜRK, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat DİLDÖKEN Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş ÖZDEMİR, Avanos İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet BERK, Gülşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz CEYLAN, Derinkuyu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı DÜNDAR, Ürgüp İlçe Emniyet Müdürü Baki YILMAZ, İlçe Müftüsü Abdül Muhammed ÇINAR, kurum amirleri, Ürgüp Halkı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Yarışma seçici kurulu Ürgüp İlçe Müftüsü Abdül Muhammed ÇINAR’ın başkanlığında, Nevşehir İl Müftü Yardımcısı Ahmet ÖZVARİNLİ, Nevşehir Vaizi Ömer Faruk YETİM, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri İshak TEK, Abdulkadir YILMAZ, İsa KARATAŞ ve İbrahim ÖZCAN’dan oluşmuştur.

Yarışmada Hafızlık kategorisinde 4, Kur’an-ı Kerim kategorisinde 7 ve Ezan kategorisinde 7 olmak üzere toplam 18 öğrenci yarışmıştır. Yarışma Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlamış, Ürgüp Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmeni İlter AVCI’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etmiştir. Açılış konuşması Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR tarafından yapılmıştır. Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR konuşmasında “Kur’an-ı Kerim’in hayatımızda önemi ve yerini belirtmiş, 1000 aydan hayırlı olan Kadir Gecesinde inen bu kitabı hayatımıza tatbik etmemiz gerektiğini” belirtmiştir. Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat DEMİR: “Yarışmaya katılan her öğrencimiz birbirinden değerlidir,bu yarışmanın sonunda kaybeden olmayacak, yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi birinci kabul ediyor , buradaki amaç Kur’an-ı Kerimi güzel okumanın yaşamanın önemli olduğunu vurgulamaktır, bu tür etkinliklerle İmam hatip gençliği daha nitelikli, daha donanımlı ve manevi değerlerle kuşanmış olacaktır’ dedi.

        Sayın DEMİR,  Bu programda bizleri yalnız bırakmayan Sayın Valimiz İlhami AKTAŞ’a, İlçe Kaymakamına, Ürgüp Belediye Başkanımıza, İl ve İlçe Müftümüze, Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, ayrıca programda emeği geçen tüm okul müdürlerimize, değerli öğretmenlerimize teşekkürlerini ileterek öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik etti.

        Daha sonra sırasıyla “Kur’an’ın Genç Muhafızları” Hafızlık, “Genç Sada” Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve “Genç Bilaller” Ezan Okuma yarışmaları yapılmıştır. Program esnasında Ürgüp Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından hazırlanan “Benim Adım Öğretmen” ve “Sünnet’i Seniyye” sinevizyonları izletilmiştir. Program sonunda Ürgüp Anadolu İmam Hatip Lisesi 9/A Sınıfı öğrencisi Emircan ÇELEBİ, “Özledim Rasulu” ilahisini söylemiş, akabinde 9/A sınıfı öğrencisi Hatice ÖZCAN “SAKARYA” şiirini okumuştur. Program sonrasında düzenlenen ödül töreninde dereceye giren öğrenciler ödüllerini Nevşehir Valisi Sayın İlhami AKTAŞ’ ın elinden almışlardır. Ödül töreni sonunda Nevşehir Valisi Sayın İlhami AKTAŞ, ödül verdiği öğrencilerle bire bir ilgilenerek onlardan birer Aşr-ı Şerif dinlemiştir.
 
KUR’AN’IN GENÇ MUHAFIZLARI HAFIZLIK YARIŞMASI
 S.NO ADI SOYADI          
1-RIDVAN DURAN-Avanos Anadolu İmam Hatip Lisesi
2-KAMİL KOÇ-Nevşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi                        
3-ABDULMUTTALİP UZEL-Kozaklı Anadolu İmam Hatip Lisesi
                              
“GENÇ SADA” KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI
S.NO ADI SOYADI           
1-DURMUŞ EMRE ŞİMŞEK-Gülşehir Çok Programlı Anadolu Lisesi                          
2-İSMAİL HAKKI KÖSE-Avanos Anadolu İmam Hatip Lisesi                          
3-BEDİRHAN KAYNAR-Kozaklı Anadolu İmam Hatip Lisesi           
               
"GENÇ BİLALLER” EZAN OKUMA YARIŞMASI
S.NO ADI SOYADI           
1-MAHMUT SAMİ KALKAN-Nevşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi                            
2-MUSTAFA GÜNEY-Avanos Anadolu İmam Hatip Lisesi                             
3-MUHAMMED BİLAL ESER-Ürgüp Anadolu İmam Hatip Lisesi  
             

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.