banner461

Nevşehir’e Kitap Okuma Parkı Kuruldu

Nevşehir Şehir merkezinde ortaokul kademesi 5.sınıfta eğitim alan yaklaşık 2.000 öğrencinin, öğretmen ve ebeveynleriyle birlikte  kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla  Atatürk Bulvarı üzerindeki  alanda ‘ Kitap Okuma Parkı’n oluşturuldu.

banner15
Nevşehir’e Kitap Okuma Parkı Kuruldu
29 Eylül 2017 Cuma 12:04

banner517
banner134
Kalkınma Bakanlığı  Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın, KOP Bölgesi’nde,  Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılarak Sürdürülebilirliğin Sağlanması (OKASS) Mali Destek Programı kapsamında, Nevşehir Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de  ortak olduğu “Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi”ne ilişkin proje uygulanmaya başlandı.

Şehir merkezinde ortaokul kademesi 5.sınıfta eğitim alan yaklaşık 2.000 öğrencinin, öğretmen ve ebeveynleriyle birlikte  kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla  Atatürk Bulvarı üzerindeki  alanda ‘ Kitap Okuma Parkı’n oluşturuldu.

Kitap Okuma Parkı’nın hizmete kazandırılması nedeniyle düzenlenen törene Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf  Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile bazı daire  ve okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende daha sonra, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan  ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de  ortak olduğu “Kitaplar Konuşuyor Nevşehir Okuyor Projesi” ne ilişkin olarak  katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Protokol mensuplarının ve vatandaşların  park içerisinde bulundurulan Kitap Toplama Kumbarasına  kitap bağışında bulunması ve sokak Kütüphanesinden aldıkları kitapları bir süre öğrencilerle birlikte okumaları ile devam eden tören de daha sonra, en çok kitap okuma yarışmasında dereceye giren 7 öğrenciye elektronik kitap okuma cihazları verildi. Başarılı olan öğrencilere hediyeleri, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Savaş Benli, TKDK Nevşehir İl Kooordünatörü Murat Asiltürk, Mıhammet Çömçe, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer ile diğer protokol mensupları tarafından törenle verildi.

Kitap Okuma Parkı ,kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik tasarlanmış bir dizi bölümlerden oluşuyor. Kitap şeklinde tasarlanmış sensörlü banklar da Hacı Bektaş Veli, Damat İbrahim Paşa, Mehmet Akif Ersoy ve Merkepli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün hayat hikayelerinin yanı sıra, bankın yanında bulunan butona basılarak çeşitli şairlerin şiirleri ve, kitap tanıtımlarını dinleyebilecekler.  Kitap Okuma Parkında, bir de  sokak kitaplığı oluşturuldu. Tanıtımı yapılan kitaplar, kitaplıkta sergilenerek, vatandaşın ilgi alanına giren kitapları ücretsiz olarak temin etmeleri sağlanacak.

Kitap Okuma Parkı’nda ayrıca vatandaşların kitap bağışında bulunmaları amacıyla bir de Kitap Bağış Kumbarası da oluşturuldu. Bağışlanan kitaplar, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nce oluşturulan bir komisyon tarafından incelendikten sonra sokak kütüphanesinde vatandaşların hizmetine sunulacak.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.