banner461

Hedefimiz Ürgüp'ümüze diyaliz merkezi kazandırmak...

Ürgüp Devlet Hastanesi son yıllarda özellikle hayırseverlerin yaptığı bağışlarla önemli ölçüde tıbbi araç gereç kazandı. Hastane yönetiminin şimdiki hedefi ise 5+1 yatak kapasitesi bulunan diyaliz ünitesini bir diyaliz merkezi haline dönüştürmek.  

banner15
Hedefimiz Ürgüp'ümüze diyaliz merkezi kazandırmak...
03 Eylül 2022 Cumartesi 12:50

banner517
banner134

Ürgüp Devlet Hastanesi son yıllarda özellikle hayırseverlerin yaptığı bağışlarla önemli ölçüde tıbbi araç gereç kazandı. Hastane yönetiminin şimdiki hedefi ise 5+1 yatak kapasitesi bulunan diyaliz ünitesini bir diyaliz merkezi haline dönüştürmek.  

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ürgüp Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erkal Yandı, hastanenin mevcut durumu, yeni projeleriyle ilgili bilgiler verdi.  

Hastanemizde ciddi bir hekim sorunumuz yok  

"Hastanemizde göreve başlayalı üç yıl oldu. O dönem Pratisyen hekim sayımız yeterli değildi. Uzman doktor sayımızda azdı. Şu anda 12 uzman doktorumuz var. Anestezi uzmanı eksiğimiz giderildi. Yeni anesteziyoloji uzmanı doktor hanım göreve başladı. Sağlık il müdürümüz, Milletvekillerimiz bu konuda da bizlere destek oluyorlar. Onlara da teşekkürlerimizi sunuyorum. Bunun dışında ciddi bir hekim sorunumuz yok."  

Hayırseverlerimiz 3 yılda 2.5 Milyon TL'nin üzerinde bağışta bulundu  

"Ürgüp'ümüzün güzel bir özelliği var. Sağlık kuruluşlarımıza da ciddi madde - manevi katkı veren hayırseverlerimiz var. Birine güvendikleri zaman maddi - manevi katkılarını asla esirgemiyorlar. Hastanemiz 50 yataklı bir hastane olmasına rağmen tıbbi araç gereç bakımından oldukça iyi durumda. Bunların büyük bölümü hayırseverlerimizin katkılarıyla bağışlandı. Benim üç yıllık görev sürem içerisinde de 2.5 Milyon TL'nin üzerinde hayırseverlerimizin katkısı oldu. Bunların büyük bir bölümü medikal araç gereçler. Tomoğrafi cihazımızda geldi. Kuruldu ve çalışıyor. Bir ilçe hastanesine bakıldığında Türkiye'nin birçok ilinde bile böyle bir cihaz yok." 

CİMER'den şikâyet değil teşekkür alıyoruz 

"Bildiğiniz üzere pandemi süresince hastanelerimize randevu almadan hasta kabul edemiyorduk. MHRS üzerinden randevu yine alınıyor ancak bakanlığımız zorunluluğu kaldırdı. Şu anda randevu alanlarla almayanlar çakışıyor. Bundan dolayı bir rahatsızlık olabiliyor Polikliniklerde. Bir şekilde çözüyoruz. CİMER'den bu konuda şikâyet almıyoruz. Çok sayıda teşekkür de aldık." 

Nevşehir'de ilk ve tek GETAT ünitemizi açtık  

"GETAT dediğimiz polikliniğimizi açtık. Nevşehir'de ilk ve tek. Cihazlarını yine hayırseverlerimiz sayesinde aldık. Özelde birkaç tane var Nevşehir'de." 

Şu anki hedefimiz diyaliz merkezimizi oluşturmak   

"Ürgüp'teki camilerin ve kamusal alanların birçoğu hayırseverlerimiz tarafından yapıldı. Hastanemizde bir diyaliz ünitemiz var. 10+1 yatak kapasiteli. Yaz aylarında 40'a yakın hastamıza cevap vermek durumunda kalıyoruz. Sayın Valimiz ve Sağlık Müdürümüzün protokolüyle birlikte bu ünitemizi bir diyaliz merkezine dönüştüreceğiz. 25-30 yataklı bir merkez yapmayı planlıyoruz. Nevşehir'de ilki yapıldı Ürgüp'te neden olmasın diyoruz. Bu konuda özellikle diyaliz hastası yakınları bulunanlar bu hizmetin değerini daha fazla bilirler."     


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.