banner461

Nevşehir’de fil hastalığı tedavisi artık Fizyohand'de

Nevşehir’de lenfödem (fil hastalığı)hastalarının artık şehir dışında tedavi yeri aramalarına gerek kalmadı.

banner15
Nevşehir’de fil hastalığı tedavisi artık Fizyohand'de
26 Temmuz 2017 Çarşamba 11:10

banner517
banner134
Nevşehir’de lenfödem hastalarının artık şehir dışında tedavi yeri aramalarına gerek kalmadı. Fizyohand Manuel Terapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden Fizyoterapist, Manuel  Terapist ve Lenfödem Terapisti Cemre Feralan Efeoğlu, Almaya’daFöldiSchule okulunda aldığı lenödem eğitimi ile Nevşehir’de lenödem hastalarına seans yapmaya başladıklarını söyledi ve lenfödem hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi;

LENF ÖDEM VE TEDAVİSİ

Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sonunda normal olarak oluşan lenf sıvısı, dokular içinden lenf damarları ile toplanır. Lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısı kan dolaşımına karışır.

Bu olması gereken dolaşım, lenf düğümlerinde veya lenf yollarında değişik sebeplerle oluşan rahatsızlıklar nedeniyle kesintiye uğrarsa lenf sıvısı doku içinde birikmeye başlar. Buna “LENFÖDEM” denir.

LENFÖDEM GÖRÜLEN DURUMLAR

  Kadınlarda Meme Kanseri sonrası lenf düğümlerinin cerrahi veya radyoterapi nedeniyle zarar görmesi kolda lenfödem gelişmesine neden olabilir.

  Doğuştan lenf düğümleri veya lenf yollarındaki yetersizlik nedeniyle bacaklarda lenfödem gelişebilir. Bu ödem ileri boyutlara ulaşabilir( Elephantiasis-Fil Hastalığı). Lenfödem çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkar, ancak doğumdan itibaren de görülebilir.

LENFÖDEMİN TEDAVİSİ

  Günümüzde lenfödemin tedavisi yapılabilmektedir. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş lenfatik sistemin yapısal bozukluğunu gidermek mümkün değildir. Ancak lenfödemi ortadan kaldırmak ve tekrar oluşmasını önlemek mümkündür.

Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapilenfödem tedavisinde en başarılı yöntemdir. Bu tedavinin içeriği şunlardır;

  Ödemli cildin temiz ve nemli tutulması
  Tüm vücuda elle yapılan özel lenf drenajı
  Drenajdan sonra şiş kol veya bacağın özel bandaj sistemi ile sarılması
  Terapi kürünün sonunda ölçülere uygun basınçlı giysi giyilmesi
  Hastanın kendisine verilen egzersiz, bandajlama ve basınçlı giysinin giyilmesi ile tedavinin devamının sağlanması

Tedavi süresi hastalığın ciddiyetine göre 3 ila 6 hafta arasında değişebilmektedir.
Merkezimizde Ne Gibi İşler Yapıyoruz;

Bel ve boyun fıtığına ameliyatsız çözüm
Sporcu yaralanmaları(menisküs, ön çapraz bağ vb.)
Diz ve kalça kireçlenmeleri
Omuz ve sırt ağrıları
Omurga eğriliği
Kas yırtıkları
Sinir sıkışmaları
Romatizmal ağrılar(romatoidartrit, fibromiyalji vb.)
Ms,Parkinson,inme gibi nörolojik hastalıklarda da hizmet veriyor.

Fizyohand Manuel Terapi Merkezi bölgedeki tek Osteopati tedavisi ile de farklı problemlere çözüm sunuyor. Osteopati ;problemi sadece ağrı olan bölgede aramaz. Ağrının kaynağını tespit ederek sorunu çözmeye çalışır.Bu anlamda vücudu bütün olarak ele alıp ona göre tedavinin planlanmasını yapar.

 Migren ve gerilim tipi baş ağrısı, vertigo(baş dönmesi), uyku bozuklukları(uyku apnesi), sindirim sistemi rahatsızlıkları (kabızlık,hazımsızlık,reflü) da tedavi ediliyor.

Fizyohand Manuel Terapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi  bayanlara özel bireysel (reformer)aletli pilates, mat pilates, aerobik salonları ile bayanların doğru ve uzman kişiler eşliğinde bireysel ve grup sporların yaptırılmasını sağlamakta  ve buna ek olarak  diyetisyen hizmetiyle kilo problemlerinizi kontrol altına almanızda size yardımcı olmaktadır.
 
Ağrısız ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin …

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.