banner461

UMKE'den gerçeği aratmayan tatbikat

Nevşehir’in de aralarında bulunduğu 3 ilin Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Damsa Barajı çevresinde kamp kurup, yaptıkları kurtarma tatbikatları ile nefesleri kesti.

banner15
UMKE'den gerçeği aratmayan tatbikat
12 Aralık 2014 Cuma 10:14

banner517
banner134

 Nevşehir’in de aralarında bulunduğu 3 ilin Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Damsa Barajı çevresinde kamp kurup, yaptıkları kurtarma tatbikatları ile nefesleri kesti. Gerçeğini aratmayan tatbikatta, UMKE ekipleri, her an her türlü şartlara hazır olduklarını bir kez daha göstermiş oldu.

 Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü,  Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında 2004 yılında kurulan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), olası bir doğal afet ve kaza olaylarına karşı yaptığı eğitim faaliyetleri ve tatbikatlar ile kendisini hazırlıyor. Bu amaçla; Nevşehir, Kayseri ve Niğde illerindeki görevli 25 UMKE personelinin katılımı ile gerçekleştirilen eğitim ve tatbikat Ürgüp ilçesindeki Damsa Barajı’nda gerçekleştirildi.

  3 gün süren kampa Nevşehir’den 18, Niğde’den 5 ve Kayseri’den 2 UMKE personeli katıldı. Kampın ilk gününde arazide yön bulma ve dağ hastalıkları konusunda eğitim alan UMKE personeli 2. Günde ise Mustafapaşa Köyündeki Gomeda Vadisinde yaklaşık 7 Km’lik etapta mukavemeti artırma ve kondisyon yürüyüşü yaptı.

  Kampın son gününde ise UMKE ekipleri senaryo gereği Kapadokya bölgesindeki bir vadi içerisinde kanyonda düşen bir turist ihbarı aldı. İhbar sonrası hızla olay yerine ulaşan UMKE ekipleri yaralıya ulaştıktan sonra ilk müdahaleyi kanyon içerisinde yaptı. Burada büyük bir titizlikle yaralı turiste müdahelede bulunan UMKE ekipleri daha sonra yaralıyı kanyondan çıkartarak ambulans ile hastaneye sevkini sağladı.

  Gerçekleştirilen tatbikatı Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Uzman Doktor Ahmed Savcı’da izledi. Eğitim ve tatbikat sonunda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucu Şube Müdürü Uzman Doktor Savcı, görev alan UMKE personelini kutladı.

Haber: Şerif Taşar


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.