banner461

Nevşehir Derinkuyu'da tarihi kilisenin restorasyon çalışmaları başladı

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan tarihi Aziz Theodoros Trion Kilisesi'nin restorasyon projesi için çalışmalar başladı.

banner15
Nevşehir Derinkuyu'da tarihi kilisenin restorasyon çalışmaları başladı
20 Mayıs 2022 Cuma 23:01

banner517
banner134

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan tarihi Aziz Theodoros Trion Kilisesi'nin restorasyon projesi için çalışmalar başladı.

Geçtiğimiz yıl Derinkuyu Kaymakamı Muhammed Yılmaz, Derinkuyu Belediye Başkanı Bülent Aksoy ve Ahiler Kalkınma Ajansı ile projesi imzalanan Aziz Theodoros Trion Kilisesi'nin restorasyon çalışmalarının en yakın zamanda tamamlanarak turizme açılacağı ifade edildi.

Kilise inanç turizmi kapsamında restorasyonu tamamlanınca ziyarete açılacak.

Proje kapsamında, Nevşehir Derinkuyu ilçesinde, yeraltı şehrine yaklaşık 150 metre mesafede bulunan, 19. Yüzyılda inşa edilen kapısındaki işlenmiş üzüm motifleriyle ünlü, bölgenin en büyük kilisesi olarak gösterilen ve oldukça dikkat çekici bir mimariye sahip olan Aziz Theodoros TRİON Üzümlü Kilise Kilisesi'nin yeniden restore edilerek turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Üzümlü Kilisesi Ayastefanos Antlaşması sonrası yapıldı

Nevşehir´in Derinkuyu ilçesinde, 19. yüzyıla ait Kapadokya'nın En Önemli Kiliselerinden bir Rum kilisesi olan Üzümlü (Theodoros Trion) Kilisesi´nin Sultan Abdülmecid Han tarafından yaptırıldığını biliyor muydunuz?

Aziz Theodoros Trion Kilisesi, Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde yer alan Rum Ortodoks kilisesidir. Aziz Theodoros Trion Kilisesi bölgede yaşayan Rumlar için 1856'da Osmanlı padişahı Abdülmecid döneminde yayımlanan Islahat Fermanı uyarınca inşa edildi ve 15 Mayıs 1858'de ibadete açıldı.Aziz Theodoros Trion Kilisesi (üzümlü Kilisesi)

Bölgenin önemli Rum yerleşimlerinden biri olan 19. yüzyıla ait üzümlü Kilise olarak da bilinen, çan kulesi de bulunan Aziz Theodoros Trion Kilisesi, Ayastefanos Antlaşması gereği Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığı olarak Sultan Abdulmecid döneminde yapıldı.


Kilisenin Yunanca kitabesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Agios Theodoros Trion'un bu çok kutsal kilisesi, İmparator Sultan Abdülmecid Han zamanında, onun yüksek iradesi ile Aziz İkonion (metropoliti) Neofitos Efendi'nin teşviki ile ve burada (Malakopi) ikamet eden Hristiyanların bağışları ile Haldiaslı baş mimar Kiriako Papadopoulos Efendi'nin zahmetleriyle inşa edilmiştir.
Agios Theodoros'a ithaf edilmiş ve kutsanarak açılmıştır. Ki onun (Agios Theodoros) vasıtalarıyla Allah bu memleketi bütün tehlikelerden korusun. âmin.
Sene 1858 Mayıs 15..."

Özellikle yabancı turistlerin daha çok ilgisini çeken Aziz Theodoros Trion Kilisesi, sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda, mimari plastik bezemelerinin zenginliği, anıtsal duvar resimlerindeki yüksek kalite ile de dikkat çekiyor.

Kilisenin yapılışında Selçuklu mimarisinden etkilendiği belirtiliyor.

Üzümlü Kilise, her yıl Mayıs ayında Fener Rum Patriği Bartemelos'un da katıldığı bahar ayinine ev sahipliği yapıyor.Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.