banner461

Dikkat! Nevşehir'de traktörler tehlike saçıyor

Nevşehir'de özellikle yaz mevsimi ile birlikte hasat sezonunda kara yollarında artan reflektörsüz ve ışıksız traktörler geceleyin adeta ölüm saçıyor.

banner15
Dikkat! Nevşehir'de traktörler tehlike saçıyor
01 Ağustos 2018 Çarşamba 20:48

banner143
banner134

Nevşehir'de yaz mevsimi ile birlikte şehirlerarası yollarda sıkça görülen traktörler adeta kazalara davetiye çıkarıyor. Ot ve buğday biçme mevsiminin gelmesi ile birlikte aşırı yüklü traktörler ve biçerdöverlerin trafiği büyük ölçüde tehlikeye düşürdüğü bildirildi.

Hasat döneminin başlamasıyla birlikte aşırı yüklü Traktörlerin özellikle gece trafiğini büyük ölçüde tehlikeye soktuğunu söyleyen Nevşehirli vatandaşlarımız traktör sürücülerinin duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.

Nevşehir'in sesi ve sitesi www.fibhaber.com Whatsapp ihbar hattına bu konuda şikayetini dile getiren duyarlı bir vatandaşımız; "Özellikle hasat döneminin başladığı bu günlerde hiçbir ışık yada aydınlatma sistemi olmadan trafiğe çıkan traktörlere dikkat çekti. Vatandaşımız havanın kararması ile birlikte seyir halinde iken çok sayıda ışıksıs karanlıkta farkedilemeyen traktörler gördüm. En son olarak Ürgüp’te bu kez yine ışıksız bir ölüm makinesi daha. 156’yı aradım operatörler dolu olduğu için 4. Defada bağlanabildim. 156’da çıkan arkadaşımız ÜRGÜP Jandarmaya bildiriyorum sizi arayacaklar dedi. Aracı takip ettim. Ama ne arayan var ne soran. Bir güzel birasını da aldı. Jandarma hala gelmedi. Ölüm makinesi yoluna devam etti. Emniyet te jandarma da müdahale etmedi. Üzgünüm...

Lütfen gerek sürücülerimiz ve bilhassa akşam saatlerinde yola çıkacak traktör sürücülerinin bu konuda gerekli tedbirleri almalarını traktörlerinin arka romorklarına mutlaka kendini gösteren belli olacağı bir ışık takmalarını rica ediyorum. Ayrıeten bu konuda da jandarma ve polislerimizide gerekli denetimlerinin bu dönemde sıklaştırmalarını bekliyorum. Aksi takdirde oluşabilecek kazalarda heran için bir can kaybı yaşanabileceğine dikkat çekti.

TRAKTÖR SÜRÜCÜLERİ DUYARLI OLMALI
Arka ışık donanımı bulunmayan traktörlerin gece hiç fark edilmediğini ve bu sebeple birçok kazanın yaşandığını kaydeden yetkililer ise, "Bazen traktör sürücüsü tekeri patlayan römorku yol kenarına tam yanaştırmadan veya virajların girişini çıkışını hiç hesaba katmadan bırakıp gidiyor. Bu gerçekten kazalar için en büyük sebeplerden biridir. Özellikle gece bu şekilde bırakılan römorklar kazalara sebebiyet veriyor.  Bazı traktör sürücüleri de 30 kilometre hızla gidiyor ve aydınlatma sistemi olmadığı için araç sürücüleri tarafından farkedilmiyor. Bugüne kadar bu şekilde çok sayıda kaza meydana gelmiştir. Çiftçilerin bu konuda duyarlı olması gerekir. Trafik ekiplerinin de denetimlerini arttırmalıdır" çağrısında bulundu.


Hasat döneminin başlamasıyla birlikte Biçerdöverler dar yollarda tehlike yaratıyor.

Öte yandan hasat sezonun başlamasıyla birlikte yol kenarlarına gelişigüzel park edilen traktör römorkları ,Aşırı Yüklü Traktör ve Kamyonlar ölümlü ve yaralanmalı kazalara davetiye çıkarıyor. Yetkililer, çifçileri daha dikkatli olması ve yol kenarlarına park yapmaması konusunda uyardı.

Nevşehir genelinde hasat sezonun başlamasıyla birlikte traktörler ve traktör römorkları da yollara çıkmaya başladı. Köylerden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ya veya tüccarlara ürünlerini satmak için traktör ve römorklarıyla yollara düşen çiftçiler, özellikle akşam saatlerinde kazalara davetiye çıkarıyor. Bazı çifttiçilerin ise yol kenarlarına park ettiği römorklar tehlike saçıyor. Çünkü yol kenarlarına park edilen römorklarda reflektör yani aydınlatma sistemi olmaması nedeniyle ölümlü kazalar yaşanıyor. 

Traktör sürücülerine lamba uyarısı

Nevşehir'de harman zamanı yollarda saman ve balya yüklü kamyonlar ve traktörlere dikkat edilmesi istendi.  Yine  ilçe yolunda seyir halinde olan saman yüklü kamyonlar,trafikte seyir halinde olan  sürücülere zor anlar yaşatıyorlar. Aşırı yükleme sebebiyle kasasında büyük bir yükseklik oluşan kamyonların yüklerinin üzerlerinin branda veya çadır tarzı örtülerle kapatmamaları nedeniyle hem yola saçılan yükler hem de trafikte seyreden yüklü aracın devrilme tehlikesi nedeniyle olumsuz görüntülerin yaşanmasına neden olurken bir diğer sorun da özellikle Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Niğde ve Kırşehir yolunda görülmeye başlanan traktör yoğunluğu Trafikte seyir halinde olan ve genelde tedbirsiz e uyarıcı lambaları çoğu zaman çalışmayan tarım araçlarına bir de yakıt tasarrufu için ilave edilen 3 veya 4 römork eklendiğinde solama yapan araçlar büyük tehlike yaşıyorlar. 

Canlar yanmasın...

Traktörlere sarı çakar lamba takılması, römorklarına ise iki adet ECR-69 üçgen reflektör takılması uygulamasına uymayan sürücüler trafikte hava karanlık olduğunda tehlike saçıyor. Gecenin karanlığından hiçbir ışıklandırma olmadan yolda ilerlemesini gören sürücüler ise tepkilerini dile getirerek, Nevşehir Trafik ve Jandarma trafik denetleme şubelerinin önlem alması gerektiğini, bu konuda erken davrandıkları taktirde ölümlü kazaların önüne geçileceğinin altını çizdiler.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.