banner461
banner195

Lara Koleji Öğrencileri Çanakkale Şehitleri Anısına Pirinç Lapası Yediler

Nevşehir Özel Lara Koleji’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 98.yıl dönümü nedeniyle öğrencilere Çanakkale Savaşı'nda Türk askerlerinin günlük karavanası olan pirinç lapası ve ekmekten oluşan menü dağıtıldı.

Lara Koleji Öğrencileri Çanakkale Şehitleri Anısına Pirinç Lapası Yediler
20 Mart 2013 Çarşamba 12:42

banner143
banner134

 Nevşehir Özel Lara Koleji’nde  18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 98.yıl dönümü nedeniyle öğrencilere  Çanakkale Savaşı'nda Türk askerlerinin günlük karavanası olan pirinç lapası ve ekmekten oluşan menü dağıtıldı. Menüyü karşılarında gören öğrenciler önce şaşırdı sonra o dönemde yaşananlar kendilerine anlatılınca duygu dolu anlar yaşadılar.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 98. yıl dönümü dolayısıyla okulda bir çok program yapıldığını belirten okul müdürü Ulaş İnönü “Çanakkale Haftası'nın önemini sadece tiyatro ve programlarla değil öğrencilerimizin hafızasında kalıcı izler bırakacak bir program yaparak anmak istedik. Bu doğrultuda arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda Çanakkale karavanası dağıtma fikri ortaya çıktı. Öğrencilerimiz pirinç lapası, su , tuz ve ekmekten oluşan menüyü karşılarında görünce bir hayli şaşırdılar. Daha sonra bunun ecdadımızın savaşlarda bir öğün yemeği olduğunu öğrenince duygulandılar. Başlangıçta pirinç lapasına  dokunmayan öğrencilerimiz daha sonra tadına bakarak savaşın ne kadar sıkıntılı bir durum olduğunu kavradılar” şeklinde konuştu.  Yaparak yaşayarak öğrenmenin önemine dikkat çeken İnönü "Cephede savaşan kahraman Mehmetçiğimizin durumunu anlamak , onların destansı hikayelerini yaşayarak öğrenmek öğrencilerimiz için büyük bir kazanç oldu. Lara Koleji’nde okuyan tüm öğrencilerimizin milli manevi değerlerimize duyarlı yetişmelerini istiyoruz. Yaptığımız bu uygulama ile kalıcı izler bıraktığımıza inanıyoruz” dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.