banner461
banner195

Altınyıldız Koleji Konya Gezisinde

13.yy Tasavvufi Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Asıl adı Muhammed Celaleddin’dir.

Altınyıldız Koleji Konya Gezisinde
03 Ocak 2014 Cuma 13:42

banner143
banner134

                          ALTINYILDIZ KOLEJİ KONYA GEZİSİNDE.

13.yy Tasavvufi Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden olan Mevlana Celaleddin Rumi Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Asıl adı Muhammed Celaleddin’dir.
Mevlana Celaleddin Rumi ömrünün büyük bir kısmını “Diyar-ı Rum” denilen Anadolu ülkesinin Konya vilayetinde geçirmesi ve 17 Aralık 1273 Pazar günü burada vefat etmesi nedeniyele “Rumi” adını almıştır.
Mevlana öleceği günü yeniden doğuş günü olarak kabul etmekteydi, o öldüğü gün sevdiğine yani Allah’a kavuşacaktı. Bu yüzden ölüm gününe “gelin gecesi, düğün gecesi” anlamına gelen “Şeb-i Arus” adını vermiştir.
Dil, din, ırk cinsiyet ayırt etmeksizin “İnsan yaratılmışların en şereflisidir.” Diyerek tüm insanları kucaklayan ve aşkın, sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin sembolü olan; gerek fikir sistemleri gerek inanç akideleriyle insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan bu müstesna insanı anmak, onun fikirlerinin yaşatmak için her yıl Şeb-i Arus haftasında Mevlana’nın türbesinin bulunduğu Konya Mevlana Müzesi’nde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Bu etkinlikler kapsamanında 27.12.2013 Cuma günü okulumuz Özel Altınyıldız Koleji Liseleri Müdürü Özkan Kılınç, Tarih öğretmeni İbrahim Demir, Edebiyat öğretmenlerimiz Gülşah Altan, Gökçen Karataş ve 10. sınıf öğrencilerimiz  tarafından Konya Mevlana Müzesine gezi düzenlenmiştir. Geziye katılan okulumuz öğrencileri Mevlana’nın türbesini ziyaret etme; Divan-ı Kebir, Mesnevi, Fihi Ma Fih, Mektubat, Meclis’i Saba gibi eselerini; kişisel eşyalarını, Sultan Veled ve Şems-i Tebrizi’ye ait eserleri, Tasavvuf ve Mevlevilik tarikatı ile ilgili birçok eşyayı yakından inceleme fırsatı bulmuştur.
Okulumuz Altınyıldız Koleji öğrencilerine her alanda kendini yetiştirme ve geliştirme fırsatları sunmaktadır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.