banner461

Kınalıeller Derneği ‘’Özgür Basın İstiyoruz’’

Zaman gazetesi genel yayın müdürü Ekrem Dumanlı,Samanyolu televizyonu yayın grubu başkanı Hidayet Karaca ile bir grup medya çalışanı ve senaryo yazarına yönelik olarak 14 Aralık günü gerçekleşen gözaltına alma operasyonuna dikkat çekmek isteyen Kınalıeller tarafından düzenlenen basın toplantısıyla gazetecilere özgürlük istediler.

banner15
Kınalıeller Derneği ‘’Özgür Basın İstiyoruz’’
19 Aralık 2014 Cuma 17:21

banner517
banner134

Zaman gazetesi genel yayın müdürü Ekrem Dumanlı,Samanyolu televizyonu yayın grubu başkanı Hidayet Karaca ile bir grup medya çalışanı ve senaryo yazarına yönelik olarak 14 Aralık günü gerçekleşen gözaltına alma operasyonuna dikkat çekmek isteyen Kınalıeller tarafından düzenlenen basın toplantısıyla gazetecilere özgürlük istediler.

Kınalıellerin Basın Açıklaması ;

KINALIELLER DERNEĞİ ‘’ÖZGÜR BASIN İSTİYORUZ’’

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en büyük güvencesi ,bağımsız ve tarafsız yargının varlığıdır. Ne var ki siyasi iktidarın güdümündeki bir yargı kolluk kuvvetlerinin ve iktidar sahiplerinin haklarını korumakta, vatandaşların özgürlüklerini hiçe saymaktaysa buna karşı ilk ve en güçlü itiraz bizim gibi sivil toplum örgütlerinden gelmelidir.

-Biz, önceden olduğu gibi bugün de yaşanan hukuka aykırılıkların ve torba yasalarla kişi özgürlükleri alanında gerçekleştirilmiş hak ihlallerinin karşısında durmayı en büyük vazifemiz olarak göreceğiz. Hukuk herkese lazımdır. Herkes bir gün adalet arayacaktır.

-Siyasi iktidarın veya başka herhangi bir yapının etkileme imkanının olmadığı, keyfilikten uzak bir yargı sistemini kurduğumuzda hukuksuzluklar son bulacaktır. Herkesin adil yargılanma hakkına saygı göstermesi gerektiğine ,hiç kimsenin yargısal bağışıklığa sahip olmadığını ve son günlerde gözaltına alınan gazetecilerle  basın yayın özgürlüğü ilkesinin ihlal edildiğini görüyoruz.

-17-25 Aralık soruşturmalarının yıl dönümünde Türkiye’nin yeni bir operasyon haberiyle güne başladığına şahit olduk. Çağdaş demokrasilerde ayrıcalıklı kişi ,sınıf ,zümre yoktur. Kanun önünde herkes eşittir. Hiç kimse yargısal bağışıklığa sahip değildir. Bağımsız, tarafsız, adil yargılama yapabilen yargı; tüm kişi, kurum ve kuruluşların güvencesidir. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşı çıkmak, her koşulda ve herkes için hukuk ve adalet talep etmek, herkesin adil yargılanma hakkına saygı göstermek, demokrat olmanın ön şartıdır.

-Özellikle gazetecileri  hedef alan operasyonda basın özgürlüğü ağır bir şekilde ihlal edildi .Bu operasyonların zamanlaması son derecede manidar.17 Aralık operasyonlarını perdelemek için yapıldığını düşünüyoruz. Şu ana kadar yapılan yargı paketlerinden yargı çıkmadı. Siyaset çıktı. Basın çıktı, zorbalık çıktı .Biz bütün insanlar için eşitlik istiyoruz, adalet istiyoruz, adil yargılanma istiyoruz. Yargılamalar siyasete alet edilmesin, siyaset gölge etmesin. Yargı siyasetti yolsuzlukları örtmek için kullanılmasın istiyoruz.

-Gelinen noktada ülkemizde bağımsız yargıdan bahsetmek mümkün değildir. En son 14 Aralık operasyonu ile yargıya müdahalenin toplum hayatında doğurduğu olumsuzlukları bir kez daha görmekteyiz. Dört yıl önce çekilen ve yayınlanan bir dizinin yapımcısı, senaristi, yönetmeni ve senarist yardımcısı da göz altına alınmıştı .Bu dizi yayınlandığı dönemde iki bakan tarafından taktir edilmiş ve ailecek izlediklerine dair beyanlarıda basına yansımıştır. Dört yıl önce taktire mazhar olan bir yapım hakkında iktidar sahiplerinin bakış açısı değiştiğinde soruşturma açılması manidardır. Bu operasyonun zamanlama açısında bir algıyı yönetme operasyonu ,hedef aldığı kişilere bakıldığında bir intikam operasyonu ve ülkeye vermek istediği mesaja bakıldığında ise bir göz dağı operasyonu olduğu görülecektir.

Son olarak şunu söylüyoruz ;Başta gazeteciler Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca’nın sorgulandığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan hukuksuzluklara tepkimizi gösteriyoruz. Sürecin baştan beri hukuksuz olarak yürüdüğünü görüyoruz. Özgür basını susturmaya yönelik hiçbir müdahale de hiçbir şekilde kabul edilemez. Özgür basın aynı zamanda bağımsız seçimler ,ifade ve toplanma özgürlüğü için temel öneme sahiptir. Bırakın toplu tutuklamaları tek bir gazetecinin dahi tutuklanması kabul edilemez. Bu ülkemiz adına çok büyük bir gerilemedir.

-Biz Kınalı Eller Derneği mensupları olarak özgür medyanın susturulmaya çalışmasına karşıyız, bundan sonra da hep karşı olacağız.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
CABİR - 7 yıl önce
Seni sevmiştik be usta
Aldattın bizi usta
bu zulmun sonu hüsranla biter usta
Avatar
gokan yurt - 7 yıl önce
bir nevşehirli olarak sizlerle birlikteyiz.
Avatar
fatih - 7 yıl önce
Duruşunuz dik niyetiniz temiz davamiz yüce .allah herkeze basiret versin yaratanim
Avatar
yusuf - 7 yıl önce
Muz Cumhuriyeti ne 1adım kala...
Basını susturmak hangi Ortadoğu ülkesi adeti
Avatar
murat - 7 yıl önce
Özgür basın için dik duruş
Avatar
Ahmet şahin - 7 yıl önce
YAŞANAN BU OLAYLAR CEMAAT AKP KAVGASI DEĞİLDİR
ÜLKEYİ TEK ADAM REJIMI NE GÖTÜRMEKTİR
Avatar
BÜLENT ŞAHİN - 7 yıl önce
Ula tayip ne işler karıştırdında basını susturmaya çalişiyorsun
NEYİ SAKLAMAK İSTİYORSUN
Avatar
Ahmet Oğuz - 7 yıl önce
Maşallah oda olur inşaallah