banner461

Sağlık çalışanlarına iyileştirme yapılmalı

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, sağlık çalışanlarının sıkıntıları ile ilgili basın açıklaması yaptı.  

banner15
Sağlık çalışanlarına iyileştirme yapılmalı
11 Mart 2021 Perşembe 11:45

banner517
banner134

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, sağlık çalışanlarının sıkıntıları ile ilgili basın açıklaması yaptı.  

Beklentilerinin mali ve özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılması olduğunu belirten Çetin, "“Sayın Sağlık Bakanı ‘çalışanların hakkı ödenmez’ dedi, çalışanları üç gün tüm ülkeye alkışlattı, sıra özlük haklarının düzenlenmesine, mali hakların ödenmesine gelince çalışanları görmezden, sorun ve sıkıntılarını duymazdan geldi. Bugün sağlık çalışanları kamuda en riskli işi yapan aynı zamanda en düşük maaşı alan kesim olarak öz veri içerisinde sağlık hizmeti üretmeye devam etmektedir. Sağlık çalışanlarının en sıkıntılı sorunlarından biriside Döner Sermaye Ek Ödemeleridir. Sağlık çalışanları döner sermaye gelirleri açısından çok ciddi bir kayba uğramışlardır. Adaletsiz, alın terini yok eden döner sermaye sistemi çalışan eksenli olarak baştan aşağı revize edilmelidir. Sağlık çalışanları sıfır döner sermaye, 5-10 TL gibi trajikomik ödemelere mahkum edilmekten kurtarılmalı, haksızlıklar ortadan kaldırılmalıdır. Bugüne kadar dile getirdiğimiz gibi ek ödeme yerine sağlık çalışanlarının emekli aylıklarına etki edecek bir şekilde tek ödeme yapılması akılcı ve kesin bir çözüm yolu olacaktır. Virüsün insanlar birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise, sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağı da bir o kadar gerçektir. Maske virüsten koruyor ise de sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir. Kısacası beklentimiz mali ve özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Kanunların yetkili sendikalara verdiği gücü kullanarak döner sermaye sisteminde iyileştirmelerin yapılması yönünde mücadele verilmelidir. Çalışanlar bu kurullara sendikal bilgi birikimi olan her şartta kendilerinin yanında olacak, Milli gelirden paylarına düşecek miktarı almak için müzakere ve eylem kabiliyeti olan sendikalara üye olup yetki vermelidir. Muktedir olmayan sendikalara yetki verilmemelidir” dedi. 


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.