banner461

Çok Yanlış Bir Doğru ...

Hakkında çok sayıda iddia atılan, korku öyküleri yazılan sarı kız örümceği hakkında doğru bilinen yanlışları bu işin uzmanı Büşra Kaya anlattı. İşte Sarı kız yani böğü hakkında doğru bilinen yanlışlar...

banner15
Çok Yanlış Bir Doğru ...
25 Mart 2021 Perşembe 10:40

banner517
banner134

Hakkında çok sayıda iddia atılan, korku öyküleri yazılan sarı kız örümceği hakkında doğru bilinen yanlışları bu işin uzmanı Büşra Kaya anlattı.

Efsanelere Konu: Böğü (Solifugae)

Dünyada ve ülkemizde “böğü”ler hakkında, sosyal medya platformlarında, gazetelerde ve halk arasında asılsız birçok efsane dönmekte. Bilimsel adı “Solifugae” olan ve “Sarı Ömer, Sarıkız, Böğ, Böğü, Deve Örümceği, Et Yiyen Örümcek, Rüzgâr Örümceği ve Rüzgâr Akrebi” gibi birçok isimle hitap ettiğimiz bu canlı hakkında, bildiğimiz yanlışları unutmanın vakti çoktan gelmedi mi?

Türkiye’de 24 türü endemik olmakla birlikte 49 türü bulunan böğü, örümceğimsiler (Arachnida) sınıfında yer alan bir eklem bacaklıdır. Bilinenin aksine böğüler örümcek veyahut akrep değillerdir. Hepsi, bir sınıfın ayrı takımlarını oluşturur: Akrepler (Scorpiones), örümcekler (Araneae) ve böğüler (Solifugae). 

Böğülerin zehirli ve insan eti yiyen bir örümcek olduğu haberleri doğal olarak insanlara büyük korku vermekte ve bunun sonucunda böğülerin yaşamları tehlike altına girmektedir. Solifugae (böğü)’lerin zehir bezi de iğnesi de yoktur; bu yüzden zehirli değillerdir ve ısırdıkları zaman bir insanın etini çürütemezler. Fakat diğer bütün canlılar gibi ısırdıkları zaman (çoğu zaman dişi etimize geçmez) o bölge dezenfekte edilmeli, bu sayede olası bir enfeksiyonun (beslendikleri diğer canlıların ağızda oluşturduğu mikroplardan dolayı) önüne geçilmelidir.

Çok hızlı hareket eden (saniyede 53 cm)  bu eklem bacaklı; insanlar arasında uçtuğu ve metrelerce zıpladığı efsanelerine sebep olmuştur. Fakat bu da doğru değildir. 

Size doğru gelen bir böğü gördüğünüzde bilmeniz gereken; bu hayvanın karanlıkta her türlü ışık kaynağına doğru koşmaya yönelik içgüdüsü olduğu ve gündüz vakitlerinde gölge olan yerleri tercih ettiğinden sizin gölgenizde bulunmak istemesi olmalıdır.

İnternet sitelerinde gördüğünüz "böğü ısırığı" ile ilgili hiçbir görüntünün gerçekliği yoktur. Çok daha farklı vakaların sebep olduğu yaraların yanlış algı oluşturacak şekilde paylaşılması korkunç sonuçlara sebep olmuştur.

"Türk Dil Kurumları Sözlüğü"nde, böğüler için yapılmış olan hatalı tanım için Türkiye Yaban Hayatı ekibi olarak görüşme sağlamış, CİMER'e bu konu hakkında düzeltme için başvuruda bulunulmuştur. Tanımın en kısa zamanda doğru şekilde yapılacağını umut etmekteyiz. 

Böğüler;  böcekler, yumuşak vücutlu eklem bacaklılar ve küçük omurgalılar ile beslenmektedirler. Doğadaki böcek sayısının kontrolünde önemli bir role sahiptirler. 

Asılsız haberler ve dedikodular yüzünden öldürülen böğüleri artık kendi doğalarında rahat bırakmak gerektiğini bilmeli, onların ekosistem için "var olmaları" gerektiğini benimsemeliyiz. Yalnız bizlerin "can" olmadığını ne zaman öğreneceğiz?


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.